Każda firma chce osiągnąć sukces – to rzecz jak najbardziej oczywista i zrozumiała. W jaki jednak sposób to uzyskać? Jaką objąć strategię? Otóż przede wszystkim należy nauczyć się efektownie zarządzać zasobami ludzkimi…

Różnorodność funkcji w jednej firmie

Każdy przedsiębiorca odkryje prędzej czy później, że jego firma tak naprawdę nie zajmuje się tylko i wyłącznie tym, czym zasadniczo powinna, lecz również kilkoma innymi rzeczami. Jakimi? Otóż wyobraźmy sobie, że ktoś zakłada firmę zajmującą się sprzedażą ceramiki. Początkowo ma ona tylko kilka pracowników. Jednak z czasem zaczyna się rozrastać i potrzeba zatrudnić większą ilość pracowników, potem księgowych, architektów, którzy zaprojektują kolejne biuro, informatyków, którzy stworzą dobre strony internetowe itd. I tu pojawiają się dwa rozwiązania. Albo zatrudniamy pracowników innych specjalności w swojej firmie albo…

Outsourcing – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Albo też stwierdzamy, że oddzielamy daną funkcję od struktury firmy i zlecamy jej wykonywanie firmie zewnętrznej. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zaletą jest na pewno oszczędność. Bowiem redukujemy liczbę pracowników, ponadto nie musimy dbać o wszelkie składki, dokumenty, umowy itd. Dzięki temu generujemy czasem dość konkretne zyski, które możemy przeznaczyć na rozwój firmy. To z kolei sprawia, że nasza firma szybko odnosi sukces. Dodatkową jest fakt, że redukując ilość pracowników, minimalizujemy także ryzyko, że ktoś wyniesie tajemnice firmy do konkurencji.

A jakie są wady takiego rozwiązania? Otóż outsourcing różni się od zatrudnienia kontrahenta tym, że firma zewnętrzna nie dostaje tutaj konkretnych instrukcji, jak ma wykonać dane zadanie, bowiem ma ona czuwać nad pewną funkcją. Może stosować swoje metody, w które nie ingerujemy, liczy się bowiem efekt. Oznacza to, że tracimy nieco kontrolę nad pewnymi procesami.

Outsourcing kadr i płac

A jakie funkcje najczęściej oddzielane są od struktury firmy? Nie sposób nie wspomnieć w tym momencie o outsourcingu kadr i płac. Zarządzanie kadrami, monitorowanie pracowników, przygotowywanie umów i inne tego typu zadania nie należą do najłatwiejszych. Trudno jest nam, jako zwykłej firmie, zatrudnić specjalistów w tych dziedzinach. Lepsze efekty uzyskamy, jeśli skontaktujemy się z firmą zewnętrzną, która gromadzi samych fachowców w danej dziedzinie i wówczas nas odciąży, a efekty mogą być lepsze od naszych działań.

Jak wybrać firmę zajmującą się outsourcingiem kadr i płac?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej firmy? Przede wszystkim sprawdźmy, ile lat dana firma działa na rynku. To jednak nie jedynie kryterium. Warto poprosić o jakieś referencje i oczywiście posprawdzać opinie innych klientów w firmie. Zwracajmy także już od samego początku na takie rzeczy jak to, jak wygląda kontakt z daną firmą, jak odnoszą się do nas jej pracownicy. Pamiętajmy także, że oczywiście cena jest sprawą, którą należy wziąć pod uwagę, jednak nie wybierajmy wyjątkowo tanich albo bardzo drogich ofert.

http://www.makeaconnection.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ