Wiele osób myśli dzisiaj o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. W czasach tak niestabilnych pod względem pracy jak dzisiejsze, praca na własny rachunek wydaje się dawać naprawę wiele możliwości. Przede wszystkim mamy wówczas szansę pracowania we własnym zawodzie, rozwijania się bez uciążliwego szefa nad głową. Jednak…

Koszty założenia firmy

Niestety rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi, wcale tak niemałymi kosztami. Choć sama rejestracja i wypełnienie wszelkich formalności nie jest specjalnie trudne ani kosztowne, to jednak inne sprawy mogą pochłonąć większą część naszych funduszy. Przede wszystkim bowiem trzeba często postarać się o różne pozwolenia i koncesje, które czasem pochłaniają znaczą część funduszy. Ponadto założenie firmy zazwyczaj wymaga posiadania własnego lokalu, zakupu odpowiedniego sprzętu, wydatków na reklamę, stronę internetową… To wszystko nie są bagatelne koszty.

Dotacje z Urzędu Pracy

Dlatego też warto sprawdzić dokładnie wcześniej, czy przypadkiem nie możemy uzyskać jakieś dotacji właśnie z Urzędu Pracy. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że są one bezzwrotne. Ponadto wypłacane są dość szybko. Jakie jednak trzeba spełnić warunki, aby móc ubiegać się o taką dotację?

Warunki otrzymania dotacji

Przede wszystkim o taką dotację mogą się starać głównie osoby posiadające status osoby bezrobotnej od trzech miesięcy. Co więcej taka osoba nie może być jednocześnie studentem studiów dziennych, choć może studiować zaocznie. Warto także dodać, że jeśli chcemy starać się o dofinansowanie działalności gospodarczej, to nie mogliśmy jej mieć przez ostatnie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ponadto dotacje z Urzędu Pracy przysługują osobom, które nie popełniły żadnych wykroczeń w zakresie prawa gospodarczego.

Wniosek o dotację z Urzędu Pracy

Jeśli spełniamy wszystkie powyższe warunki, możemy pomyśleć o złożeniu wniosku o dotację. Co jest do niego potrzebne? Na pewno wcześniej trzeba się zastanowić dokładnie, co chcemy robić i czy dany biznes nam wyjdzie. Nie ma sensu bowiem zakładać salonu fryzjerskiego, jeśli nie posiadamy odpowiedniego wykształcenia i na dodatek zupełnie nie mamy doświadczenia w takim zakresie. Kiedy jednak już będziemy mieć pomysł i plan, trzeba wypełnić wniosek z Urzędu. Co ciekawe – biznesplan nie jest potrzebny.

Porady na dotacje z Urzędu Pracy

Choć wyżej wspomniane zostało, że biznesplan de facto nie jest potrzebny, to jednak warto go zrobić. W ten sposób bowiem jako wnioskodawcy stajemy się bardziej wiarygodni. W biznesplanie trzeba koniecznie zawrzeć dokładny plan – to nie mogą być luźno rzucone terminy, kwoty czy pomysły. Pamiętajmy, że wnioski sprawdzane są przez osoby znające się na rzeczy!

Ponadto dobrze jest posiadać jakiś wkład własny – nie jest to wymagane, jednak posiadając cokolwiek, podwyższamy sobie szanse na uzyskanie dotacji. Warto w tym momencie wspomnieć, że to nie musi być coś dużego – wystarczy posiadać np. własną drukarkę, laptopa, samochód, lokal. Takie rzeczy już mają znaczenie!

http://www.wiwar.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ