Dzisiaj rynek pracy jest niestabilny – wie o tym doskonale każdy, kto nieraz musiał z tego powodu zmieniać pracę. A zatem warto pomyśleć o własnej działalności. Jakie są zalety takiego wyjścia z sytuacji? Jak założyć taką jednoosobową firmę?

Zalety jednoosobowej firmy

Przede wszystkim warto na początek powiedzieć kilka słów o tym, dlaczego warto zakładać firmę jednoosobową. Otóż wówczas sami regulujemy sobie godziny pracy, nie mamy nad sobą żadnego szefa. Możemy także sami decydować o tym, z kim nawiązujemy współpracę. Ponadto mamy wiele możliwości rozwoju w tym, co rzeczywiście kochamy robić. Jednak jednoosobowa firma ma także swoje pewne wady. Jakie?

Wady jednoosobowej firmy

Przede wszystkim wymienić tu można brak stałego urlopu oraz zwolnienia chorobowego. Niestety każda przerwa w pracy oznacza dla prywatnego przedsiębiorcy pewne straty, dlatego też, wielu biznesmanów rzadko kiedy bierze urlopy, a jeśli już to maksymalnie kilkudniowe. Ponadto zakładając firmę jednoosobową musimy być świadomi tego, że odpowiadamy za to własnym majątkiem.

Krok pierwszy – pomysł

Jeśli jednak zdecydowani jesteśmy w dalszym ciągu założyć firmę, to przede wszystkim musimy mieć pomysł. Jest to bardzo ważny etap, od którego naprawdę wiele zależy. Warto bowiem dokładnie zastanowić się nad tym, co w zasadzie chcemy robić oraz czy będzie popyt. Warto także już na tym etapie wstępnie zbadać, jaka jest konkurencja. Czy dużo jest firm tego typu w okolicy? Czy klienci są zadowoleni z ich usług? Czy może powstają takie firmy, lecz upadają, ponieważ nie ma popytu?

Krok drugi – wiedza

Pamiętajmy także, że musimy się znać na tym, co chcemy robić. Przykładowo – nie otwierajmy salonu fryzjerskiego, jeśli jesteśmy świeżo po szkole. Warto popracować chwilę w danym zawodzie, zaobserwować, jak się zachowuje szef, jak podejść do klienta, co się liczy, zdobyć trochę doświadczenia.

Krok trzeci – test

Następnie warto wstępnie przetestować naszą działalność, czy na pewno będzie na nią popyt, czy znajdziemy klientów. To nie muszą, a nawet nie mogą być duże rzeczy. Jeśli chcemy założyć np. firmę zajmującą się grafikami, to sprzedajmy ich kilka wcześniej. Jeśli zamierzamy piec ciasta, to upieczmy kilka sztuk i zobaczmy, czy ktoś je kupi. Warto także skorzystać na tym etapie z pomocy przeróżnych Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Krok czwarty – zdobycie koncesji i zezwoleń

Tu niestety nie można dokładnie rozwinąć tego punktu, ponieważ każda firma o rożnym profilu ma inne koncesje i wymaga różnych zezwoleń. Pamiętajmy, aby naprawdę poważnie podejść do tego zagadnienia!

Krok piąty – CEIDG – 1

Na koniec należy zarejestrować firmę, czyli wypełnić druczek CEIDG- 1. Najprościej jest wypełnić go przez Internet a następnie w ciągu 7 dniu przejść się do Urzędu Gminy, aby złożyć własnoręcznie podpis. Co ciekawe – to w zasadzie jedyna formalność konieczna do rejestracji. Powyższy druczek stanowi bowiem jednocześnie zgłoszenie firmy do ZUS/KRUS, naczelnika Urzędu Skarbowego oraz GUS. Jak zatem widać – rejestracja nie jest skomplikowanym procesem.

http://www.humanuniversity.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ