Egipt to magiczna kraina, pełna tajemniczych miejsc oraz cennych zabytków dawnej architektury. Jednym z najważniejszym miast w tym państwie jest Aleksandria – drugie pod względem wielkości miasto Egiptu, a zarazem bardzo ważny port morski. Sama Aleksandria zachwyca wspaniałymi budowlami. Równie chętnie odwiedzają turyści jej okolice, również pełne ciekawych obiektów.
W okolicy Aleksandrii na uwagę zasługuje Abusir, który powstał na terenie niewielkiego, starożytnego miasta Taposiris. Zachowały się tu mury dawnej świątyni Ozyrysa oraz wieża, która powstała w czasach rzymskich jako latarnia.
Kolejnym ważnym punktem w rejonie Aleksandrii jest Al.-Alamajn. W pobliżu tej wioski stoczono w czasie II wojny światowej wiele potyczek. Dziś o tamtych czasach przypomina tutejsze muzeum czołgów, w którym można oglądać sprzęty bojowe właśnie z czasów tego konfliktu. Warto udać się na wschodni kraniec wsi, gdzie znajduje się cmentarz brytyjskich żołnierzy.
Bardzo ważnym miejscem jest Raszid (Rosetta). To miasto założono w IX wieku, zaś w XVII i XVIII stuleciu stało się najważniejszym portem w Egipcie. Do dziś można tu podziwiać wiele ciekawych przykładów islamskiej architektury i choć Rosetta znów stała się tylko małą wioską rybacką, warto zajrzeć na jej teren. Wielkie znaczenie miał znaleziony tutaj kamień, zwany kamieniem z Rosetty. To dzięki niemu udało się badaczom rozszyfrować egipskie hieroglify, co miało ogromne znaczenie dla nauki.
W okolicach Aleksandrii znajduje się również miejsce, które docenią z pewnością ci turyści, którzy cenią sobie dobry wypoczynek. To Sidi Abd Ar-Rahman – kurort zaciszny i luksusowy jednocześnie, którego symbolem stały się niemal białe plaże.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ