Najważniejszym elementem mebli kuchennych są bez wątpienia fronty. To one nadają kuchni odpowiedniego charakteru i kreują styl całego wnętrza.Decydując się na nowe meble kuchenne, musimy zastanowić jakie wybrać fronty. Oferta dostępnych materiałów i wzorów jest dzisiaj bardzo duża. Różnią się one materiałem, kolorystyką, stylem oraz ceną. Wybór odpowiedniego materiału jest o tyle istotny, że wpływa nie tylko na wygląd naszej kuchni, ale również na trwałość samych frontów mebli kuchennych  oraz ich odporność na czynniki zewnętrzne.

Najbardziej szlachetne spośród frontów mebli kuchennych, to te wykonane z litego drewna. Do produkcji frontów drewnianych wykorzystuje się zarówno krajowe jak i egzotyczne gatunki drewna. Najczęściej jest to sosna, świerk, olcha, dąb, brzoza, buk i jesion. Rodzaj zastosowanego drewna determinuje trwałość i kolor frontów mebli kuchennych. Do zalet frontów drewnianych możemy zaliczyć ich unikalną strukturę, charakterystyczne, widoczne słoje oraz możliwość wyboru z szerokiej gamy gatunków drewna, które mogą być dodatkowo barwione na dowolny kolor. Fronty z drewna występują w postaci wzorów klasycznych oraz nowoczesnych, co pozwala nam wykorzystać je w niemal każdym wnętrzu.Fronty drewniane poddaje się różnym rodzajom obróbki takim jak frezowanie, wyginanie, czy postarzanie np. poprzez żłobienie w nich rys, patynowanie i podkreślanie struktury drewna .

Wadą frontów z litego drewna jest konieczność odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Fronty mebli kuchennych narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą z czasem się przebarwiać. Fronty mebli kuchennych drewniane są najdroższym rozwiązaniem w całym zestawieniu, a ich cena zaczyna się od ok. 550 zł za metr kwadratowy.Tańszą alternatywą dla frontów drewnianych mogą być fronty mebli kuchennych fornirowane. Wykonane są z płyty MDF, oklejonej cienką warstwą naturalnego drewna (fornirem) i mogą być dodatkowo lakierowane lub woskowane. Ich charakterystyczną cechą jest całkowicie gładka powierzchnia, możliwa do osiągnięcia ze względu na brak problemu naprężeń, który występuje w przypadku litego drewna.Niewątpliwą zaletą frontów fornirowanych jest powtarzalność struktury, która nie występuje w przypadku naturalnego drzewa. Przy użytkowaniu takich frontów mebli kuchennych powinniśmy jednak zachować ostrożność, ponieważ materiał ten jest względnie miękki i podatny na uszkodzenia.Najczęściej wybieranymi frontami mebli kuchennych  są obecnie fronty z płyty MDF, oklejonej folią PVC. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest ogromny wybór kolorów oraz wzorów, zarówno jednolitych, jak i drewnopodobnych.

Największą popularnością cieszą się jednak gładkie fronty w wysokim połysku, imitującym lakier. Fronty MDF są stosunkowo trwałe, odporne na zarysowania, wilgoć, działanie grzybów i owadów oraz czynniki mechaniczne. Są również znacznie tańsze niż fronty drewniane i lakierowane. Wadą folii jest ryzyko jej odklejania się, w miejscach szczególnie narażonych na działanie wysokich temperatur, takich jak kuchenka czy piekarnik. Można jednak takie miejsca odpowiednio zabezpieczyć i uniknąć tego problemu.

http://www.inspirationstudio.pl/

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ