Gainer czy białko

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawowe wsparcie każdej aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym sportowcem, czy też dopiero jesteś na początku drogi, powinieneś przede wszystkim zadbać o dostarczenie z pożywieniem odpowiedniej ilości makroskładników. Podstawą budowania masy mięśniowej jest właściwa dieta, która zawiera odpowiednie proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów. W przypadku sportowców i osób aktywnych dostarczenie właściwej ilości białka do organizmu jest trudne, gdyż ich zapotrzebowanie jest znacznie wyższe niż u przeciętnej osoby. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w odpowiedni suplement. Jaki? W tym artykule odpowiadamy, czy wybrać gainer, czy białko – co jest lepsze na masę?

Odżywka białkowa czy gainer?

Zarówno gainer jak i odżywka białkowa to mieszanki w proszku. Różnica polega na tym, że białko zawiera praktycznie tylko białko ze znikomą ilością węglowodanów i tłuszczy, natomiast gainer składa się w 70-80% z węglowodanów i w 10-20% z białek.

Oba produkty wspierają budowę masy mięśniowej. Białko zapewnia przyrost mięśni i przyspiesza proces regeneracji. Dostarcza aminokwasów, które są niezbędne w odbudowie zniszczonych włókien mięśniowych. To mogłoby oznaczać, że sama odżywka białkowa wystarcza na masie. Jeśli oczywiście nie masz problemów z dostarczaniem odpowiedniej ilości kalorii w diecie.

W przeciwnym przypadku dobrze sprawdzi się gainer, który dostarczy Ci dużą ilość węglowodanów a wraz z nimi olbrzymią dawkę energii. W ten sposób pozwoli Ci znacząco zwiększyć długość i intensywność treningów.

Gainer i białko – dla kogo?

Gainery ze względu na dużą zawartość węglowodanów, mogą powodować przykre konsekwencje. Jeśli kalorie z węglowodanów nie zostaną w pełni wykorzystane, mogą odkładać się pod skórą w postaci tkanki tłuszczowej.

Z tego powodu gainery są przeznaczone przede wszystkim dla osób w ektomorficznym typem sylwetki. Pomogą im zwiększyć masę i szybciej budować mięśnie. Osoby o typie endomorficznym powinny uważać na stosowanie gainerów. Dużo efektywniejsze dla tego typu sylwetki będzie spożywanie odżywek białkowych.

Jak zbudować masę mięśniową?

Jak powszechnie wiadomo, kluczowym makroskładnikiem w trakcie budowania masy mięśniowej jest białko. Białko zawiera aminokwasy, które są cząsteczkami odbudowującymi włókna mięśniowe. To właśnie nim mięśnie rosną. Aby jednak mieć siłę i energię na treningu, potrzebujesz węglowodanów. Jeśli po treningu nie uzupełnisz wyczerpanych zapasów glikogenu, Twoje mięśnie nie będą rosnąć.

Z tego wynika, że dla rozbudowy masy mięśniowej ważne są zarówno białka, jak i węglowodany. W Twojej diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości obu makroskładników. Dobrym rozwiązaniem mogą być gainery typu BULK, które zawierają białka i węglowodany w stosunku 45:45. Ten typ odżywki może z powodzeniem zastąpić pełnowartościowy posiłek węglowodanowo-białkowy.

Co wybrać – gainer czy odżywkę białkową?

Właściwy wybór w tym przypadku jest kwestią indywidualną. Zastanów się nad typem swojej sylwetki, tym co chcesz osiągnąć i wybierz to, czego zwykle brakuje w Twojej diecie. Jeśli jesteś szczupły i chcesz nabrać masy mięśniowej wybierz gainer. Natomiast jeśli już „masz w czym rzeźbić” zacznij od odżywki białkowej. Zarówno odżywki białkowe jak i węglowodanowe znajdziesz w sklepie internetowym z suplementami dla sportowców MusclePower.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ