Mimo że Black Friday obecnie odbywa się w znacznej mierze w sieci, to nie wolno zapominać o „analogowych” korzeniach tego święta wyprzedaży. W przypadku niektórych produktów nadal króluje sprzedaż stacjonarna, a obładowani zakupami szczęśliwi nabywcy to… no cóż, łakomy kąsek dla złodziei. Jak chronić siebie i swój świeżo powiększony dobytek? Najlepiej z pomocą gazu pieprzowego ze sklepu combat (gdzie również czeka na Was wiele promocji w Black Week). A jaki gaz pieprzowy wybrać dowiesz się z tego artykułu.
Parametry gazów pieprzowych
Miotacze gazu pieprzowego działają w taki sposób, że substancja drażniąca – oleożywica kapsaicyny – jest wyrzucana przez dyszę z pomocą pędnika, czyli sprężonego gazu, np. azotu. W zasadzie nazwa pieprzowy jest nieco błędna, ponieważ kapsaicyna zawarta jest w ostrych papryczkach, zwanych po angielsku peppers – ot taki błąd w tłumaczeniu, ale wiadomo o co chodzi. Różnice między poszczególnymi gazami pieprzowymi mogą wnikać z kilku parametrów: pojemności puszki, stężenia oleożywicy (OC %), stężenia głównych kapsaicynoidów (MC %), ostrości materiału bazowego (SHU), formy skupienia rozpylanej substancji oraz dodatków specjalnych np. barwnika UV lub dyszy pracującej w każdej pozycji.
Najprościej tłumacząc znaczenie każdego parametru:
- Pojemność – informuje, ile środka mamy do dyspozycji – logiczne. Lepiej więcej niż mniej, ale nie ma co przesadzać, bo częściowo zużyty gaz to niewiadoma, a tych w krytycznej sytuacji lepiej się wystrzegać.
- OC – im wyższa wartość, tym dłużej potraktowana gazem osoba będzie odczuwać skutki jego działania.
- SHU – jej poziom odpowiada za czas, po jakim działanie gazu zacznie być odczuwane. Najczęściej to 2 mln SHU, ale gazy znane z szybkości działania mają nawet ponad 5 mln jednostek.
- MC – niewielu producentów podaje ten parametr wprost, ale wynika on z relacji SHU i OC. Na ludzi wystarcza nawet 1,33%, a gazy z MC około 2% to już towar na niedźwiedzie.
Jeśli chodzi o formy rozpylania, to z grubsza dzielą się na strumień i stożek. Ten pierwszy (czasem w formie żelu) jest celny, ma większy zasięg, ale wymaga precyzyjnego trafienia w twarz. Stożek jest lepszy na psy czy w sytuacjach, gdy nie ma czasu dokładnie mierzyć do celu. Niestety ma mniejszy zasięg, jest podatny na wiatr, a w pomieszczeniach może podziałać również na osoby postronne. Niemniej dla osób nieobeznanych z użytkowaniem gazów jest polecany jako lepsza opcja.
Czy gaz pieprzowy działa na psy?
Z racji wyczulonego węchu, psy są bardzo podatne na działanie gazu pieprzowego. Jeśli to jest główne zagrożenie którego się spodziewasz, możesz wybrać gaz o niższej mocy, przeznaczony specjalnie do tego celu.
Jak używać gazu pieprzowego
Wielka zaleta gazów pieprzowych to łatwość ich obsługi. Wystarczy skierować wylot dyszy w stronę celu i nacisnąć przycisk. Niektóre modele są wyposażone w specjalne blokady zabezpieczające przed przypadkowym naciśnięciem, ale te również nie nastręczają trudności w obsłudze. Można także znaleźć na rynku miotacze w kształcie pistoletu, do których montuje się specjalne kartridże z gazem.
Wiatrówki RAM – inny sposób miotania gazu pieprzowego
Przy pistoletach będąc, warto wspomnieć o replikach RAM, czyli wiatrówkach dużego kalibru. Jednym z dostępnych typów amunicji do nich są kule z proszkiem pieprzowym, którymi można z bezpiecznego dystansu narobić piekła np. wśród podpitej zgrai przesiadującej bez pozwolenia pod Twoją wiatą grillową. Dlaczego akurat pod wiatą? Ponieważ proszek najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, po strzeleniu kulą w ścianę, sufit lub podłogę.
https://www.combat.pl/001017399-strzelba-ram-t4e-hdx-68.html
Czy gaz pieprzowy jest legalny?
Wszystkie pochodzące z legalnych źródeł gazy pieprzowe sprzedawane w Polsce są legalne i nie wymagają posiadania specjalnego zezwolenia, aczkolwiek użytkownik powinien mieć skończone 18 lat.
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Niezależnie czy kupujesz gaz pieprzowy w sklepie stacjonarnym czy online, zawsze wybieraj sprawdzonego sprzedawcę, np. sklep combat.pl. Daje Ci to gwarancję, że zakupiony środek, od którego może zależeć Twoje bezpieczeństwo, będzie sprawny i zgodny ze specyfikacją.
Ile kosztuje gaz pieprzowy?
W zależności od parametrów, ceny gazów pieprzowych mieszczą się w zakresie od około 20 do nawet 200 złotych. Nie zawsze tańsze są gorsze, ale renomowane marki (np. Walther, Fox, Sabre) to gwarancja zgodności zawartości opakowania z etykietą. A korzystając z okazji zbliżającego się Czarnego Piątku można rozejrzeć się za jakąś promocją. Gaz pieprzowy z okazji Black Friday to chyba całkiem niezły pomysł. A we wspomnianym sklepie combat promocje zaczną się już w niedzielę 21-go listopada o 7 rano.