Wiele osób posiadających wolne środki finansowe, pozwala im na bezpieczne spoczywanie na rachunku bankowym. Jest to rozwiązanie pewne, jednak w ten sposób środki te nie zarabiają. Zainwestowanie ich w odpowiedni sposób pozwala na pomnożenie posiadanego kapitału i osiągnięcie zysku.

Inwestycja – czy zawsze się opłaca?

Inwestor ma do wyboru inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe. Te drugie trwają ponad dwanaście miesięcy, ale są bezpieczniejsze i pozwalają na wypracowanie większego przychodu.

Rodzajów inwestycji jest wiele i każda wiąże się choćby z minimalnym ryzykiem utraty kapitału. Jedne sposoby na ulokowanie środków są bezpieczniejsze, inne wiążą się z większym niebezpieczeństwem. Generalnie przyjmuje się zasadę, że w inwestowaniu trzeba zachować umiar, rozwagę i cierpliwość. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a im mniej doświadczony człowiek, z tym większym ryzykiem mogą wiązać się jego inwestycje.

Obligacje państwowe

Stosunkowo bezpiecznym sposobem na zainwestowanie wolnych środków są obligacje państwowe. Warto jednak wiedzieć, że jest to inwestycja trwająca sporo, bo od dwóch do dziesięciu lat. Pozwala ona jednak na osiągnięcie w miarę wysokiego i stabilnego zysku. Biorąc pod wagę zakup obligacji, można też rozważyć wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową. Oprocentowanie środków jest podobne, a trwa ona nieco krócej.

Inwestycje alternatywne

Przyjmuje się z reguły, że inwestycje alternatywne przeznaczone są dla osób posiadających spore oszczędności. Mniejsze kwoty pozwolą może na zakup jednej czy dwóch sztabek złota, ale dzieła sztuki czy wina z najwyższej półki już nie. Generalnie inwestycje alternatywne są inwestycjami długoterminowymi i nie ma co ukrywać – obarczone są dość wysokim ryzykiem. Nie warto ich polecać zwłaszcza początkującym inwestorom.

Nieruchomości

Uważa się, że nieruchomości to rynek dość mocno już przeinwestowany, niemniej jednak zakup mieszkania to inwestycja, na której zawsze można odnieść jakiś zysk, zwłaszcza kiedy bierze się pod uwagę wynajem.

O wiele bardziej opłacalny jest zakup mieszkania w dobrej lokalizacji, w atrakcyjnym stanie. Co prawda, początkowo trzeba wyłożyć większą kwotę pieniędzy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podyktować wyższą cenę najmu. Wynajmowane mieszkanie zarabia na siebie przez cały czas, a kiedy zwróci się już koszt zakupu – kwota wynajmu pozostaje czystym zyskiem.

Gra na giełdzie

Nie ma co ukrywać, że inwestowanie na giełdzie to gra obarczona sporym ryzykiem. Niemniej jednak przy odrobinie szczęścia i wiedzy można tu szybko i spektakularnie pomnożyć swój kapitał.

Nie ma się co oszukiwać, początkujący inwestor raczej nie poradzi sobie na giełdzie w pojedynkę. Kupowanie akcji na oślep to prosta droga do utraty całego kapitału. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura maklerskiego. Co prawda, wypracowanym zyskiem trzeba się w tym przypadku dzielić, jednak zyskuje się pewność, że powierza się swoje finanse w ręce zaprawionych w giełdowych bojach specjalistów.

http://www.sisr.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ