Jedną z najbardziej pewnych i bezpiecznych form inwestowania pieniędzy jest lokata bankowa. Dzięki niej możemy uzyskać pewny zysk, nie narażając się na różnego rodzaju wahania na rynkach finansowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie oferty dostępne na rynku spełnią nasze wymagania w tym samym stopniu, dlatego sprawdzenie odpowiednich propozycji jest tak istotne, gdy zdecydujemy się na taką formę ulokowania naszych oszczędności.

Od czego zacząć?

Na rynku nie ma przecież jednej, idealnej dla każdego lokaty. Każdy z nas ma inne cele związane z inwestowaniem pieniędzy, każdy też dysponuje inną zasobnością portfela. Musimy więc w pierwszej kolejności określić, jaka suma pieniędzy zostanie przez nas ulokowana, na jak długi czas możemy „zamrozić” nasze pieniądze w banku oraz jak bardzo zależy nam na wysokim zysku, a jak na elastyczności, czyli np. możliwości wypłacenia części pieniędzy przed zakończeniem lokaty. Warto przeszukać internet w poszukiwaniu aktualnego porównania oprocentowania lokat w bankach. W takich zestawieniach znajdziemy samą wysokość oprocentowania, ale również długość trwania lokaty, jak i minimalny wkład, jaki musimy posiadać, aby móc ją założyć.

Jakiej lokaty szukać?

Warto zainteresować się ofertami promocyjnymi banków, gdzie oprocentowanie będzie często wyższe, niż standardowe, oferowanie przez konkurencyjne instytucje. Tego typu oferty obejmują najczęściej nowych klientów tak, aby zachęcić ich do dalszej współpracy z bankiem, przez co na start oferują lepsze warunki od konkurencji. Często wiąże się to jednak z koniecznością założenia rachunku w danym banku, na co niekoniecznie mamy ochotę. Dobrym wyjściem jest również śledzenie ofert banków, których klientami już jesteśmy, gdyż potrafią one zaoferować korzystne warunki dla swoich obecnych klientów, jako pewnego rodzaju formę „nagradzania” ich lojalności względem instytucji. Koniecznie trzeba sprawdzić również czas trwania oferowanej lokaty, pamiętając przy okazji, że zwyczajowo oprocentowanie podawane jest w skali roku, niezależnie od tego, czy lokata trwa 3 miesiące, czy jest kilkuletnia.

Jak obecnie wygląda rynek lokat bankowych?

Oprocentowanie lokat w bankach zależy od wielu czynników, jednak na ogól nie przekracza kilku procent w skali roku. Jest to więc propozycja dla tych, którzy chcą osiągać zysk mozolnie, ale pewnie. Na etapie podpisywania umowy wiemy już, ile pieniędzy otrzymamy po jej zakończeniu. Niektóre banki proponują nam długoterminowe lokaty, które jednak możemy zerwać, bez straty wypracowanych do tej pory odsetek. Będzie to z pewnością korzystne rozwiązanie dla tych, którym mogą się przytrafić nieplanowane wydatki, jednocześnie może to być alternatywa dla nisko oprocentowanych kont oszczędnościowych, które taką elastyczność proponują.

Jaką lokatę wybrać?

Przede wszystkim taką, która w najlepszy sposób pozwoli nam wykorzystać nasze oszczędności. Trzeba być też aktywnym poszukiwaczem, bo lokaty krótkoterminowe mają najczęściej najwyższe oprocentowanie. Nie bójmy się więc zmienić bank, który w tej chwili nie ma dla nas najlepszej oferty.

http://www.cnurt.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ