Maple leaf flag flying in the wind.

Kanada – to kraj kojarzący nam się przede wszystkim z piękną przyrodą. Ponadto także z niezłymi zarobkami. Czy w związku z tym faktem warto szukać pracy w Kanadzie? Jak wygląda taki proces szukania? Przedstawiciele jakich zawodów są najbardziej poszukiwani?

Praca w Kanadzie – czy się opłaca?

Zacznijmy od tego, czy praca w Kanadzie w ogóle się opłaca? To jest dość osobista kwestia. Niektórzy bowiem nie wyobrażają sobie pozostawienia przyjaciół i rodziny w Polsce i nawet większe zarobki nie są dla nich warte tej ceny. Inni zaś chcąc pracować w swoim zawodzie, mają tu możliwość co najwyżej znośnej pensji, dlatego też chętnie wyjeżdżają, aby sobie dorobić albo aby zostać tam na stałe. Niezależnie jednak od upodobań i przekonań faktem jest, że w Kanadzie pracy nie brakuje a zarobki są wyższe.

Jakie zawody są poszukiwane w Kanadzie?

Na pewno dużą szansę mają fachowcy w zakresie mechaniki, kucharze, przedstawiciele handlowi, nianie, osoby wyspecjalizowanie w jakiejś dziedzinie. Warto jednak tutaj wspomnieć, że do pracy w Kanadzie wymagana jest znajomość angielskiego choćby w stopniu komunikatywnym.

Misja praca Kanada

W jaki jednak sposób znaleźć pracę w Kanadzie? Zacznijmy omawianie tego zagadnienia od drugiej strony – co musi zrobić kanadyjski pracodawca, aby zatrudnić zagranicznego pracownika? Otóż musi on zdobyć LMO. Zazwyczaj w większości stanów Kanady nie jest to dla pracodawcy dużym problemem. A jak to wygląda od strony pracownika? Jak ma się on starać o pracę? Istnieje kilka różnych dróg…

1. Szukanie pracy poprzez Internet/znajomych

Pierwsza strategia obejmuje znalezienie ogłoszenia od firmy, która już posiada LMO. Wówczas występujemy o pozwolenie o pracę w Ambasadzie Kanady i uzyskujemy tzw. zamknięte pozwolenie na pracę, czyli u tego konkretnego pracodawcy.

2. Work&Travel i podobne organizacje

Można także zainteresować się różnymi organizacjami, które oferują możliwość pojechania na jakiś okres do Kanady do konkretnej pracy. Wówczas możemy starać się o tzw. otwarte pozwolenie na pracę.

3. Wyjazd i poszukiwanie pracy

Możemy także po prostu pojechać na okres sześciu miesięcy do Kanady jako turyści. Nie potrzebujemy wówczas wizy. Co istotne – nie możemy pracować, gdyż jest to wbrew prawu, jednak możemy szukać pracy. Istnieje zatem możliwość odnalezienia wówczas pracodawcy posiadającego LMO i nawiązanie z nim kontaktu albo przekonanie innego zakładu czy firmy, żeby postarały się o LMO dla nas. Następnie możemy wystąpić o pozwolenie na pracę.

Ciekawostki o pracy w Kanadzie

Warto wspomnieć, że prawo w Kanadzie zabrania płacenia pracownikom zagranicznym mniej niż obywatelowi Kanady na tym samym stanowisku. Co także istotne – małżonek albo małżonka osoby pracującej w Kanadzie ma możliwość ubiegania się o otwarte pozwolenie na pracę. Warto jednak dodać, że praca z ludźmi, w szeroko rozumianej opiece oraz w służbie zdrowia wymaga dodatkowych kwalifikacji. Nie jest to jednak bardzo duża przeszkoda.

Jeśli zatem chcemy spróbować popracować w Kanadzie, to nie ma przeciwwskazań, aby tego nie spróbować.

http://vbeta.pl/

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ