Dawniej firmy zazwyczaj nie posiadały więcej niż kilkunastu pracownikiem. Jednak wraz z rozwojem technologii, komunikacji, transportu firmy zaczęły się rozrastać, zatrudniając coraz to więcej osób, tworząc nowe filie itd. W efekcie trzeba było opracować skuteczne metody zarządzania taką firmą i tworzenia w jej obrębie struktur.
Outsourcing – czym jest?
Dzisiaj szczególnie często się mówi o outsourcingu – jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Dlaczego? Co to w ogóle jest? Otóż w outsourcingu chodzi o to, aby wyłączyć pewne funkcje z firmy i przekazać je innej jednostce. W praktyce oznacza to przekazanie funkcji wykonywanych przez pracowników naszego przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje. Dla przykładu, firma zajmująca się sprzedażą ubrań z Włoch i prowadząca do tej pory sama swoja stronę internetową, może z tego zrezygnować i zlecić prace nad witryną firmie zewnętrznej.
Czym to się zatem różni od zatrudnienia kontrahenta? Generalnie tym, że kontrahent musi wykonać zadanie bardzo dokładnie, w przypadku natomiast firm outsourcingowych to firma zewnętrzna decyduje w dużej mierze co i jak ma być zrobione. Chodzi o to, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Zalety outsourcingu
Każdy jednak w tym momencie zapyta o zagadnienie – outsourcing wady i zalety. Otóż warto rozpocząć od zalet, gdyż generalnie jest ich więcej. Przede wszystkim outsourcing umożliwia wygenerowanie konkretnych oszczędności. Nie musimy bowiem zatrudniać tak wielu pracowników, dbać o ich ubezpieczenia, odprowadzać wszystkie składki itd. Ponadto spada ilość papierów i dokumentów, można zatem zatrudnić mniej księgowych. A co zrobimy z otrzymanymi w ten sposób środkami?
Odpowiedź jest jasna i ukazuje od razu drugą zaletę outsourcingu. Otóż outsourcing umożliwia skupienie się na tym, w czym firma jest naprawdę dobra i co jest jej celem,. Zaoszczędzone środki możemy bowiem przeznaczyć na rozwój firmy.
Warto jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie. Otóż w końcu korzystając z outsourcingu zatrudniamy prawdziwych fachowców w danej dziedzinie, których często nie mieliśmy jak zatrudnić w naszej firmie. Może się zatem okazać, że jakość ich usług przewyższa efekty naszych pracowników.
Wady outsourcingu
Jak zatem widać outsourcing jest całkiem dobrą strategią. Jednakże ma też swoje wady. Przede wszystkim trzeba bardzo odpowiedzialnie podchodzić do wyboru firmy zewnętrznej. Nietrafiony wybór może nas kosztować bardzo wiele – nie tylko ucierpią na tym nasze zasoby finansowe, lecz również reputacja firmy.
Warto także dodać, że zlecając część funkcji firmie zewnętrznej, tracimy jednak automatycznie nad nimi kontrolę. Oczywiście możemy zażądać konkretnych efektów, jednak nie mamy większego wpływu na to, jak zostaną one osiągnięte, kto za to odpowiada. Nie możemy także wprowadzić tam swojego pracownika.
Warto zatem przed wprowadzeniem outsourcingu do swojej firmy dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Trzeba samodzielnie zdecydować, czy sprawdzi się ono w naszej firmie.