W czasach, kiedy niewiele ludzi może sobie pozwolić na posiadanie oszczędności, wolne dziesięć tysięcy złotych wydaje się być całkiem poważną kwotą. Jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy, nie jest to suma zawrotna, ale z pewnością można ją ulokować w inwestycjach, by po pewnym czasie odebrać nadprogramowy zysk. Jak zainwestować 10 000?

Po pierwsze – z rozsądkiem

Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a w inwestycjach – już szczególnie. Posiadając wolne środki finansowe, koniecznie trzeba przeprowadzić analizę poszczególnych rodzajów inwestycji i ryzyka z nimi związanego, tak by wybrać rozwiązanie zarówno w miarę bezpieczne, jak i zapowiadające oczekiwane zyski.

W inwestycjach nigdy nie wolno niczego przyjmować za pewnik. Tak naprawdę każde obciążona jest chociażby minimalnym ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Mając wolne jedynie 10 000 nie wolno podejmować zbędnego ryzyka, grając va bank.

Przy okazji, warto też wspomnieć, że inwestowanie takiej kwoty opłaca się jedynie w przypadku braku posiadanie innych zobowiązań finansowych. Niespłacona pożyczka czy limit na karcie debetowej powinny być uregulowane w pierwszej kolejności – inaczej odsetki od nich pochłoną zarobione na inwestycji pieniądze.

Rachunek oszczędnościowy/lokata

Banki oferują swoim klientom możliwość założenia rachunku oszczędnościowego, co jest wygodnym rozwiązaniem o tyle, że można to zrobić w każdej chwili przez internet. Niemniej jednak zysk z takiego rachunku nie jest zbyt wysoki. Jest to jednak inwestycja pewna, dlatego z pewnością warto chociaż ją rozważyć. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że środki pieniężne z takiego rachunku można podjąć w każdej dowolnej chwili.

Lokata jest inwestycją, która zapewnia nieco większe zyski. Rozważając umieszczenie pieniędzy na lokacie, do wyboru są dwie opcje: lokaty długoterminowe albo krótkoterminowe. Od razu należy zaznaczyć, że lokaty długoterminowe są tymi, które przynoszą większy zysk, chociaż jest on dostępny dopiero po pewnym czasie.

Inwestycja w siebie

Ciekawym sposobem inwestycji, chociaż nieoczywistym i pewnie nie przez każdego branym pod uwagę, jest inwestowanie w siebie. Kwota dziesięciu tysięcy złotych z powodzeniem pozwoli na rozpoczęcie kursów i szkoleń, które mogą przełożyć się na podniesienie swojej pozycji na rynku pracy, a co za tym idzie – osiągania lepszych zarobków w przyszłości.

Wiele osób zapomina o takim sposobie inwestowania pieniędzy, sądząc, że tylko inwestycja finansowa pozwala na wypracowanie konkretnych zysków. Tymczasem, jeśli wziąć pod uwagę możliwość sporo wyższych zarobków, to w perspektywie czasu zwrot procentowy z inwestycji poniesionych w siebie, jest naprawdę ogromny.

Podsumowując, kwota dziesięciu tysięcy nie jest może sumą, która robi jakieś ogromne wrażenie, ale z pewnością warto ją zainwestować, jeśli nie będzie potrzebna w najbliższej przyszłości. Dysponując środkami o takiej wysokości, lepiej wybierać inwestycje w miarę pewne, nawet jeśli miałyby przynieść nieco mniejszy zysk.

http://www.flashbook.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ