Każdy samochód wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko ładnie się prezentuje, ale jest i dłużej zachowuje dobry wygląd oraz sprawność. Pielęgnacji poddaje się nie tylko zewnętrzne elementy auta, ale również i te wewnętrzne. Czyszczenie wymaga zwłaszcza tapicerka samochodu. Zabiegi pielęgnacyjne można wykonać o fachowca lub samodzielnie. Zobacz, jak czyścić tapicerkę samochodu.

Tapicerka samochodu powinna być czyszczona regularnie i systematycznie. Tylko taka pielęgnacja sprawia, że nie wyblaknie oraz nie straci swoich właściwości. Pielęgnacja samochodowej tapicerki ma na celu usunąć z niej nieestetyczne plamy po jedzeniu czy napojach oraz zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania auta.

Odkurzanie tapicerki samochodu

Kompleksowe pranie wnętrza samochodu należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia wnętrza za pomocą odkurzacza. Pomoże on usunąć z samochodu duże śmieci znajdujące się na fotelach czy w zakamarkach. W miejscach, w których odkurzacz nie może sobie poradzić można użyć pędzelka do zakamarków. Pomoce on wyczyści szczeliny, okolice przycisków, kolumny kierowcy czy wyloty powietrza. Po dokładnym odkurzeniu samochodu można przystąpić do właściwego prania.

Pranie tapicerki samochodowej

To jaką metodę czyszczenia tapicerki samochodu się wybierze, powinno się uzależnione od jej rodzaju. Na rynku najczęściej spotyka się samochody z tapicerką welurową, która jest miękka i puchata. Tapicerki z alcantary, miękkie i dopnie na ścieranie oraz tapicerki skórzane. Najtrudniej wyczyścić tą z weluru, najłatwiej tą z alcantary.

Jak czyścić tapicerkę materiałową?

W samochodach z tapicerką materiałową do czyszczenia używa się specjalnego środka czyszczącego oraz odkurzacza piorącego. Przydatnym narzędziem jest także szczotka, którą usuwa się uporczywe zabrudzenia. W samochodach z tapicerką materiałową szczególnej uwagi wymaga podsufitka, która narażona jest na zabrudzenia i zmechacenia materiału. Należy ją czyścić miękką szmatką lub pieluchą z detergentem. Preparat do czyszczenia tapicerek powinno nanosić się ostrożnie, aby nie zamoczyć materiału.

Jak czyścić tapicerkę alcantary?

Tapicerka z alcantary uważana jest za łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Aby ją wyczyścić, wystarczy użyć zwilżonej ściereczki, którą przeciera się poszczególne eleaty oraz płynu do rozpuszczania zaburzeń. Po wyczyszczeniu tapicerki koniecznie jest użycie środków do pielęgnacji. Co jakiś czas alcantarę należy również wyprać, dzięki temu z wnętrza samochodu można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Należy pamiętać, że do czyszczenia tapicerki z alcantary koniecznie trzeba użyć odpowiednich środków, w inny  przypadku może spowodować się trwałe uszkodzenia.

Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Skórzana tapicerka pojawia się w luksusowych i drogich autach. Wymaga również szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinno się ją konsekrować co najmniej dwa razy w roku i regularnie czyścić. Skórzaną tapicerkę czyści się z pomocą gąbki oraz preparatów myjących. Gdy tapicerka jest mocno zabrudzona, do pomocy można użyć szczotki o miękkim włosiu. Proces czyszczenia skórzanej tapicerki powinno zakończyć się naniesieniem preparatu pielęgnująco – ochronnego, który pozostawia się do wchłonięcia. Do czyszczenia nie powinno używać się mokrych chusteczek, które odbarwiają skórę i mogą wysuszać tapicerkę.

 

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ