Wyjazdy na wakacje własnym samochodem od lat są bardzo popularne. Osoby decydujące się na skorzystanie z tego środka transportu nie tylko przemieszczają się punktu A do B, ale również coraz częściej samodzielnie organizują wycieczki objazdowe i odwiedzają kilka państw lub regionów. Wyjazd na wakacje własnym samochodem jest szczególnie opłacalny, jeżeli podróżuje się po Europie więcej niż dwie osoby. Wtedy  podział kosztów sprawia, że koszty paliwa na osobę wychodzą taniej niż bilet samolotowy. Jednak, aby móc bezpiecznie podróżować samochodem po Europie, należy się od tego odpowiednio przygotować. Chodzi nie tylko o przeglądy techniczne auta, ale i posiadanie odpowiednich dokumentów. Jednym z nich jest zielona karta samochodu. Zobacz, czym ona jest, w jakich krajach jest konieczna oraz co zapewnia.

Czym jest zielona karta samochodu?

Zielona karta to międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone przez kierowcę szkody poza granicami kraju. Ubezpieczenie honorowane jest przez blisko czterdzieści państw zrzeszonych w systemie Zielona Karta.

Gdzie bez zielonej karty?

O zieloną kartę nie muszą starać się osoby podróżujące samochodem po krajach Unii Europejskiej. Wraz z wejściem Polski do Wspólnoty wszystkie państwa członkowskie oraz te należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej karty honorują polskie polisy ubezpieczeniowe. Wystarczy więc, że auto posiada polskie numery rejestracyjne, wtedy zachodzi domniemanie, że ma odpowiednie ubezpieczenie OC.

Bez zielonej karty samochodu można więc wjechać do wszystkich państw UE oraz Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Bez zielonej karty polscy obywatele mogą się także poruszać na Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze, Liechtenstein, San Marino, Monako i Wyspach Owczych. Co więcej, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej policja tych krajów nie może zatrzymywać polskich samochodów w celu kontroli ważności ubezpieczenia OC. W przypadku takie nadużycia ze strony miejscowej policji należy zgłosić się do Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Gdzie obowiązuje zielona karta?

Zieloną kartę dla samochodu należy natomiast wyrobić, jeżeli zamierza się spędzać wakacje lub przejeżdżać przez terytorium Albanii, Andory, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rumuni, Serbii, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Posiadanie zielonej karty samochody sprawdzane jest (zazwyczaj) każdorazowo przy przekraczaniu granicy, a dodatkowo może być też weryfikowane w czasie standardowej kontroli drogowej. Brak okazania takiego dokumentu uniemożliwia wjazd na teraz wyżej wymienionych państw.

Brak zielonej karty, co oznacza dla kierowcy?

Jeżeli uda się przekroczyć granicę bez zielonej karty (co jest niemal niemożliwe) dla kierowcy mogą wyniknąć z tego przykre konsekwencje. Czekają one na tych, którzy spowodują wypadek lub kolizję drogową, lub będą brać w niej udział. W tym przypadku kierowca będzie zobowiązany z własnej kieszeni pokryć wynikłe szkody, a ich koszt może być naprawdę wysoki.

Wypożyczenie samochody a zielona karta

W związku z przykrymi konsekwencjami braku zielonej karty dla kierowcy o to, czy samochód nie posiada, czy też nie należy również dopytać podczas wypożyczania samochodu za granicą. Konieczne jest też sprawdzenie, czy w kraju, w którym spędza się wakacje, wymagane jest upoważnienie do prowadzenia samochodu, którego nie jest się właścicielem.

Ile kosztuje wyrobienie zielonej karty?

Koszt zielonej karty najczęściej jest zerowy. Wielu ubezpieczycieli traktuje ją jako część ubezpieczenia OC i wydaje bezpłatnie. Zielona karta jest jednak wydawana na wyraźny wniosek właściciela pojazdu przed podróżą, należy się po nią zgłosić do towarzystwa, w którym wykupiło się polisę OC. Są również ubezpieczyciele, którzy za wyrobienie zielonej karty pobierają opłaty. Ich wysokość jest ustalana na podstawie czasu, przez który ma obowiązywać dokument.

Co zrobić, jeśli zapomni się zielonej karty?

Jeżeli zapomni się zielonej karty, wyruszając na wakacje, można poszukać przy przejściu granicznym lokalnych ubezpieczycieli i tam wykupić dokument. Najczęściej takie punkty można znaleźć przy dużych i popularnych przejściach granicznych – należy jednak zaznaczyć, że takie kupno zielonej karty nie zawsze jest możliwe. Jej ceny są też o wiele wyższe niż w przypadku wyrobienia zielonej karty w Polsce i średnio wahają się w okolicach 100 zł.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ