Mówi się, że buty są wizytówką każdego mężczyzny. Zadbane, eleganckie i czyste oznaczają, że jest on dżentelmenem. Taki wizerunek jednak można osiągnąć tylko wtedy kiedy dba się o męskie obuwie oraz nosi je odpowiednio. Należy podkreślić, że dbać należy o każdy rodzaj butów, jednak najwięcej problemów sprawia pielęgnacja obuwia eleganckiego, które pasuje do męskich strój formalnych. Jeśli nie wiesz jak zadbać o męskie obuwie, przeczytaj nasz poradnik.

Jak nosić obuwie?

Mężczyźni, którzy chcą być postrzegani jako ci eleganccy i z klasą powinni zainwestować w dobrej jakości obuwie. Najlepiej wykonane z naturalnej skóry i w klasycznym kształcie. Jednak nawet najwyższej klasy męskie obuwie nie przetrwa wieków. Aby na długo pozostawało estetyczne, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także noszenie.

Specjaliści podpowiadają, że Panowie w tym zakresie muszą postawić na rotację obawia. Oznacza ona, że buty potrzebują co najmniej jednej oby odpoczynku po każdym dniu ich noszenia. Pozwala im to utrzymać kształt oraz zachować dobrą kondycję. Wniosek z tej rady jest taki, że Panowie powinni posiadać minimum dwie pary butów.

Kolejną zasadą dotyczącą męskiego obuwia jest używanie łyżki do butów. Założenie skórzanego obuwia bez niej jest bardzo trudne, a przy tym może prowadzić do naciągania chlewki i deformacji kuli pięty.

Prawidła do męskich butów

Eleganckie męskie obuwie oprócz odpoczynku potrzebuje też prawideł. Prawidła do obuwia sprawiają, że buty utrzymują kształt, a chlewki są napięte. Dzięki temu unika się łamania skóry buta oraz deformowania chlewki. Stosując prawidła wykonane z odpowiedniego drewna, np. cedrowego można również pozbyć się z butów wilgoci oraz nieprzyjemnego zapachu.

Jak czyścić męskie buty?

Kolejnym krokiem w pielęgnacji męskiego obuwia jest ich czyszczenie. Wykorzystuje się do tego kosmetyki, które nadają połysku i elastyczność. Chlewki męskich butów ze skóry należy pielęgnować kremem z miękkimi woskiem, natomiast nosek i piętę polerować pastą do butów z twardym woskiem. Najlepiej jest zainwestować w bezbarwny krem do butów, który będzie pasował do wszystkich kolor,  natomiast pasta powinna być dobrana do kolorów butów. Pielęgnacja butów zimą powinna być dodatkowo uzupełniona o produkty do ochrony podeszwy oraz natłuszczacze.

Kosmetyki do pielęgnacji męskich butów nanosi się na czyste obuwie. Krem dobrze jest stosować na noc, dzięki czemu będzie miał czas, aby wsiąknąć. Natomiast pastę polerską do butów nakłada się szczotką. Kosmetyk ten umieszcza się na nosku oraz pięcie i poleruje szczotką przez kilka minut. Szczotka do polerowania butów powinna być wykonana z twardego i naturalnego włosia.

Jak dbać o podeszwę buta?

Dobrej jakości męskiej obuwie najczęściej posiada skórzaną podeszwę. Jest ona wygodna, jednak ma kilka wad. Przede wszystkim łatwo przemaka oraz w zimowe dni robi się śliska. Aby temu zapobiec można podbić buty gumę lub stosować olej lniany do konserwacji podeszwy. Takie działania sprawią, że podeszwa stanie się wodoodporna.

Należy pamiętać, że pielęgnacja męskiego obuwia powinna być dostosowana do tego, z jakiego materiału są one wykonanie. Inaczej dba się o buty zamszowe i inaczej o skórzane, potrzebne są do tego też odpowiednie kosmetyki oraz przyrządy.

 

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ