Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, wielu kandydatów dokładnie analizuje swoje kompetencje i umiejętności, a także przygotowuje sobie odpowiedzi na najczęstsze pytania padające na interview. Działania te wynikają z tego, że na spotkaniu z rekruterem chce się wypaść jak najlepiej. I chociaż faktycznie doświadczenie, wykształcenie i cechy osobowości mają istotny wpływ na to, czy otrzyma się wymarzoną pracę, czy nie, to trzeba pamiętać, że wpływa na to również pierwsze wrażenie, jakie robimy na rekruterze. Na to pierwsze wrażenie składa  się nasz ogólny wygląd oraz wybrany strój na rozmowę kwalifikacyjną. Nieodpowiedni może przekreślić szansę na otrzymanie posady. Zobacz, jaki dress code obowiązuje na rozmowach kwalifikacyjnych.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną– jak go wybrać?

Zasady wyboru stroju na rozmowę o pracę mówią, że powinien on być dopasowany do stanowiska, na które się aplikuje oraz firmy, w której chce się podjąć zatrudnienia. Inaczej należy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w agencji marketingowej inaczej na interview w banku. Strój na rozmowę kwalifikacyjną należy także dopasować do pory roku. Jeżeli nie wie się, jaki dress code obowiązuje w firmie, do której wybieramy się na interview najlepiej postawić na uniwersalne i bezpieczne rozwiązanie, czyli styl business casual, ewentualnie jeżeli podejrzewamy, że w przedsiębiorstwie dress code jest luźniejszy, strój można dobrać, korzystać z podstaw stylu smart casual. Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, należy również zadbać o to, aby był on komfortowy i wygodny – w niewygodnym ubraniu będzie ciężko skupić się na rozmowie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Stój na interview dla kobiety

Panie, które na rozmowę kwalifikacyjną wybierają się do banku, urzędu czy dużej międzynarodowej firmy powinny postawić na strój biznesowy. Jego elementem jest kostium, czyli odpowiednik męskiego garnituru. Damski kostium składa się z marynarki spodni lub spódnicy uszytych z tego samego materiału. Do tego zestawu należy dobrać klasyczną koszulę oraz buty, można też pokusić się o zastosowanie stonowanych dodatków. Starając się o pracę na wysokim stanowisku lub w obsłudze klienta najlepiej jest postawić na kostium w klasycznym kolorze oraz kroju. Na większą ekstrawagancję mogą pozwolić sobie Panie ubierające się o stanowiska detektorów kreatywnych lub posady w branży mediowej, rozrywkowej czy fashion. Alternatywą dla kostiumu na rozmowie kwalifikacyjnej jest garsonka.

Jakie buty założyć na rozmowę kwalifikacyjną?

Dress code rozmów kwalifikacyjnych podpowiada, aby zakładać buty zakrywające palce i stopy oraz na średnio wysokim obcasie. Niedopuszczalne jest zakładanie na rozmowę kwalifikacyjną japonek czy sandałów. Buty na rozmowę kwalifikacyjną na niższe stanowiska lub w mniej formalnych branżach to baletki, mokasyny czy eleganckie pantofle.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strój na interview dla mężczyzny

Strój na rozmowę kwalifikacyjną dla mężczyzny to garnitur połączony z koszulą. Sprawdza się on zarówno w staraniu się o posadę dyrektora, jak i asystenta. Garnitur na rozmowę kwalifikacyjną może być dwuczęściowy (spodnie + marynarka) oraz utrzymany w stonowanych kolorach i klasycznym fasonie. Należy zadbać, aby nie był on zmechacony i pognieciony, a także zbyt luźny lub za mały. Do garnituru dołącza się również krawat, szczególnie jeśli stara się o stanowisko kierownicze. Powinien on być ciemniejszy od koszuli i raczej nie być w ekscentryczne i rzucające się w oczy wzory. Ostatnim elementem męskiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną są skarpetki oraz buty. Te pierwsze koniecznie należy dopasować kolorem do stroju, buty do garnituru muszą być natomiast eleganckie i czyste. Na mniej oficjalne rozmowy kwalifikacyjne panowie mogą zastosować zestawy oparte na stylu smart casual, w których garnitur zastąpią materiałowymi spodniami połączonymi z koszulą i marynarką.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ