inov-8

Bieganie staje się coraz popularniejsze. Na ulicach niemal codziennie minąć można osoby uprawiające jogging. Wynika to z faktu, iż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest dbanie o siebie, swój stan zdrowia i kondycję. Jednak, aby bieganie było efektywne należy się do niego odpowiednio przygotować. Mowa tu między innymi o właściwym doborze obuwia. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Typ stopy oraz rodzaj podłoża

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze butów do biegania jest właściwe określenie typu posiadanej stopy. Aby to zrobić należy odpowiednio ułożyć stopę na podłożu. Wyróżnić można trzy typy stóp. Mowa tu o stopie neutralnej, pronującej oraz supinującej. W zależności od tego jaki typ stopy się posiada należy odpowiednio dobrać obuwie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest podłoże, na którym najczęściej zamierza się biegać. Jeśli najczęściej zamierza się biegać po twardej nawierzchni to najlepszym wyborem będą buty posiadające większą amortyzację oraz stabilizację stopy. Jeśli natomiast zamierza się częściej biegać po powierzchni nieutwardzonej to lepszym wyborem będą buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Takie buty najlepiej jest zakupić od renomowanego producenta specjalizującego się w produkcji butów dla biegaczy. Przykładem może być tu marka inov-8. Nie bez znaczenia jest również waga biegacza. Im większa waga tym mocniejsza powinna być amortyzacja.

Styl biegania

Przy wyborze butów do biegania istotny jest również styl w jakim się biega. Mowa tu o tym czy biega się z śródstopia czy pięty. W tym pierwszym przypadku dobrym wyborem będzie obuwie z mniejszym offsetem. Innymi słowy, wybrać należy buty o mniejszej różnicy w wysokości między piętą a palcami. Buty takie powinny mieć mniejszą amortyzację w tylnej części podeszwy. Takie buty oferuje choćby wspomniana już marka inov-8. Inne buty wybrać powinno się w przypadku, kiedy biega się z pięty. W tym przypadku obuwie posiadać powinno większą amortyzację oraz wyższy offset.

Komfort i rozmiar

Buty do biegania muszą zapewniać odpowiedni komfort. Aby było to możliwe ważne jest, aby właściwie dobrać ich rozmiar. Nie każdy wie, że buty do biegania kupować powinno się w godzinach popołudniowych. Stopy są wówczas już nieco nabrzmiałe. Dlaczego warto kupować obuwie do biegania właśnie wtedy? Ponieważ podczas biegania stopy również staną się nabrzmiałe. Ważne, aby buty były wtedy wygodne. Istotne jest również, aby buty mierzyć w skarpetach o podobnej grubości do tych, w których zamierza się biegać. Szeroką ofertę pod względem rozmiarów oferuje marka inov-8. Nie powinno być zatem problemów z dopasowaniem idealnego rozmiaru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ