Obecnie coraz więcej firm ma możliwość znacząco się rozwinąć dzięki dotacjom badawczym. Dotacja na projekt badawczy może być dla wielu firm ogromną szansą, by uzyskać środki finansowe, których zdobycie byłoby niemożliwe w innych warunkach. Po te fundusze sięgnęło już na przykład wiele firm z Polski z sektora motoryzacyjnego. Aby jednak otrzymanie takiego dofinansowania było możliwe, należy w odpowiedni sposób napisać projekt. Podpowiadamy, jak to zrobić, by uzyskanie dotacji było możliwe.

Dotacja na projekt badawczy – co decyduje o zdobyciu dotacji?

Należy zawsze pamiętać o tym, że by uzyskać dotację na projekt badawczy, nie wystarczy, że będziemy mieć najlepszy pomysł. W grę wchodzą bardzo duże pieniądze, dlatego też procedura przyznawania środków wymaga spełnienia bardzo wielu szczegółowych warunków.

Aby nasz projekt mógł w ogóle się starać o przyznanie dotacji, będziemy musieli na początku zadbać o spełnienie warunków formalnych. Jeżeli nie złożymy wniosku w terminie lub przygotowana dokumentacja będzie niekompletna, nie otrzymamy dotacji na nasz projekt badawczy, bez względu na to, jak dobry pomysł mieliśmy.

Aby zdobyć pieniądze, będziemy musieli przede wszystkim przekonać instytucję, która je przyznaje, że przedsięwzięcie, które chcemy zrealizować ma sens i dobrze wpisuje się w jedną z polityk Unii Europejskiej. Konieczne będzie również wykazanie, że znamy się na tym, co robimy i mamy w tym doświadczenie. Należy pamiętać, że nikt nie uwierzy nam na słowo, że przedsięwzięcie, które planujemy przeprowadzić, ma sens. Dokumentację powinniśmy uzupełnić na przykład szczegółowymi badaniami rynku lub analizą dostępnych rozwiązań.

Gdzie możemy znaleźć informację o konkursach?

Informacje o wszystkich konkursach, w których można zdobyć dotacje na projekty badawcze pojawiają się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Jeżeli potrzebujemy dodatkowych informacji lub wyjaśnień, warto pamiętać o tym, że w całym kraju działa sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Możesz wybrać się do takiego punktu, by porozmawiać z konsultantem o konkretnym konkursie i dowiedzieć się szczegółowych informacji.

Na co powinniśmy uważać podczas przygotowywania projektu?

Składając wniosek o dotację na projekt badawczy, powinniśmy pamiętać o tym, że sami będziemy musieli zapewnić częściowe jego finansowanie, zarówno na etapie fazy badawczej, jak i wdrożenia. Nie ma możliwości sfinansowania całego projektu wyłącznie ze środków unijnych. Już na etapie wniosku musimy wykazać, że mamy odpowiednie środki. Wystarczy zaświadczenie od bankowca lub promesa bankowa.

Pamiętajmy, że aby projekt mógł zyskać finansowanie, nie może być czysto teoretyczny. Wyniki projektu muszą znaleźć zastosowanie w praktyce i przełożyć się na konkretne zmiany na rynku. Wartość projektu zdecydowanie zwiększy dołączona opinia o innowacyjności.

Już na etapie składania wniosku powinniśmy także przemyśleć, którą część zadań po otrzymaniu dotacji będziemy mogli wykonać własnymi siłami, a do których zaangażujemy podwykonawcę.

http://www.challengegroup.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ