W zasadzie wszyscy zgadzamy się co do faktu, że powinniśmy znaleźć w swoim życiu na rozwój osobisty. Nie zawsze mamy jednak świadomość, jak zrobić to w praktyce. Znajdziemy, co prawda, bardzo wiele książek i artykułów na ten temat, wiele z nich jednak rozczarowuje pod względem zawartości. Z poniższego artykułu dowiesz się, co zrobić, by „rozwój osobisty” nie był jedynie pustym hasłem.

Rozwijaj konkretne umiejętności, zamiast skupiać się na ogólnikowych hasłach

„Rozwój osobisty” nie polega na czytaniu książek i poradników o „rozwoju osobistym”, ani jeżdżeniu na szkolenia różnego rodzaju guru. Rzadko kiedy faktycznie uzyskasz w ten sposób konkretne porady, które będą miały zastosowanie w Twoim życiu. Jeżeli masz ochotę przeczytać poradnik lub wybrać się na szkolenie, wybierz takie, które faktycznie umożliwiają zdobycie konkretnej umiejętności. W przeciwnym razie jedynie stracisz swój czas i pieniądze. Jeżeli czujesz, że Twoje problemy mają podłoże emocjonalne i to Cię blokuje, nie bój się wybrać do psychologa lub psychoterapeuty.

Szukaj nowych wyzwań i podnoś sobie poprzeczkę

Jeżeli każdego dnia będziemy jedynie ograniczać się do wykonania rutynowych czynności, nasze życie szybko stanie się niesatysfakcjonujące. Warto podnosić sobie poprzeczkę. Jeżeli jednego dnia udało Ci się przebiec pięć kilometrów, drugiego postaraj się przebiec siedem. Nie wahaj się również próbować nowych rzeczy. Oczywiście nie chodzi o to, by robić cokolwiek wbrew sobie. Jeżeli jednak z góry zamkniemy się w dawnych schematach, nie mamy szans na rozwój osobisty. Ponadto mogą ominąć nas najciekawsze sytuacje w życiu.

Rozwijaj swoje pasje

Znajdź sobie pasję, zajęcie, które sprawia Ci przyjemność i postaraj regularnie przeznaczać na nie czas np. raz w tygodniu. Może to być na przykład taniec, malarstwo albo wycieczki rowerowe. Nie musi być to bardzo ambitne zajęcie, nie o to chodzi. Oczywiście, dobrze jest, jeśli uda nam się opanować coś trudnego, zdobyć jakąś nagrodę czy zarobić pieniądze na swojej pasji. Warto jednak rozwijać swoje zainteresowania również na poziomie zupełnie amatorskim. To pozwoli nam odetchnąć i zrelaksować się po ciężkiej pracy, mieć chwilę tylko dla siebie. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii do wykonywania obowiązków i staniesz się bardziej produktywny. Codzienna rutyna w końcu nabierze sensu.

Dbaj o dobre relacje z ludźmi

Wszystkie badania pokazują, że nasz poziom szczęścia zależy przede wszystkim od dobrych relacji z ludźmi. Nie zaniedbuj ich! Praca czy kariera nie są tak ważne, jak to, by mieć przy sobie przyjaciół, rodzinę czy partnera. Postaraj się zawsze znaleźć czas dla bliskich – choćby krótki, na wykonanie drobnego gestu lub rozmowę. Nie bądź również pamiętliwy i kłótliwy. Nie pielęgnuj w sobie uraz. Oczywiście, są sytuacje, gdy warto postawić się i zdecydowanie wyłożyć swoje zdanie lub odciąć od toksycznej osoby. Czasami jednak warto zrezygnować z kłótni o każdą błahostkę lub pamięci o dawnych winach. To może zatruwać przede wszystkim Twoje emocje.

http://metodynauczania.pl/

[Głosów:7    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ