Każde przedsiębiorstwo, bez względu na to w jakiej branży funkcjonuje, aby odpowiadać na oczekiwania klientów i rywalizować z konkurencją musi się rozwijać. To pociąga za sobą znaczące koszty. Poniżej przedstawiamy sposoby na finansowanie inwestycji, opisując wady i zalety każdej z nich.

Najpierw zorientuj się, czy możliwe jest wykorzystanie źródeł własnych

Wielu przedsiębiorców, gdy chce zainwestować, zbyt pośpiesznie decyduje się na pożyczanie pieniędzy, podczas gdy nie uświadamiają sobie, że w ich firmie znajdują się środki, przy pomocy których mogliby przynajmniej częściowo zrealizować swój cel. Mogą one pochodzić na przykład ze sprzedaży zbędnych składników majątku firmy, z odpisów amortyzacyjnych, lub stanowić zatrzymaną część zysku.

Inną możliwością jest wykorzystanie wpłat dokonanych przez współwłaścicieli lub udziałowców.

Kredyt

Pierwszym z zewnętrznych źródeł finansowania, które zazwyczaj przychodzi nam na myśl, gdy planujemy kosztowne inwestycje, jest kredyt. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oferta kredytów dla firm jest bardzo szeroka. W praktyce jednak uzyskanie kredytu na inwestycję jest czasami bardzo trudne. Banki, chcąc mieć pewność, że odzyskają pożyczone pieniądze stosują rozbudowane procedury i wprowadzają bardzo rygorystyczne wymogi. To sprawia, że cały proces uzyskania kredytu jest czasochłonny i długotrwały, wiąże się z wieloma konsekwencjami. O ile firma o wyrobionej pozycji na rynku i dużych obrotach może nie mieć problemów nawet z uzyskaniem wysokiego kredytu, to dla niewielkiej, młodej firmy nawet niewielka pożyczka może być trudna do uzyskania. Wniosek o kredyt firmowy powinniśmy złożyć co najmniej w kilku firmach. To daje nam największe szanse na uzyskanie go na korzystnych warunkach.

Leasing

Alternatywą dla kredytu jest leasing. W tym przypadku przedmiot leasingu zostaje wypożyczony leasingobiorcy w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Gdy umowa leasingu dobiegnie końca i wszystkie raty zostaną spłacone, przedmiot może przejść na własność leasingobiorcy lub zostać przez niego wykupiony. Możemy wyróżnić leasing finansowy i operacyjny. Najczęściej praktykowaną formą jest leasing operacyjny. Jego konstrukcja jest bardzo korzystna z punktu widzenia przedsiębiorcy – ponieważ wszystkie raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy, wybierając tę formę finansowania inwestycji możemy zaoszczędzić na podatku.

Granty i dotacje

W niektórych przypadkach możliwe jest ubieganie się o granty i dotacje w celu sfinansowania inwestycji. Szczególnie interesujące mogą być dotacje unijne, gdzie kwoty dofinansowania potrafią być naprawdę wysokie. Aby uzyskanie finansowania w ten sposób było możliwe, musimy mieć pomysł, który wpisuje się w jedną z polityk i znaleźć odpowiedni konkurs. Pamiętajmy o tym, że środki unijne nigdy nie są przyznawane w kwocie pozwalającej całkowicie zrealizować inwestycję, przedsiębiorca musi dysponować również wkładem własnym, który wynosi zwykle ok 20-30%. Chociaż uzyskanie dofinansowania z dotacji jest zwykle trudne, warto próbować.

http://dominikum.pl/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ