Chrapanie może dotyczyć aż co trzeciego mieszkańca Polski. Większość osób ma tendencję do bagatelizowania tego problemu. Często zapominamy, że może on prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zazwyczaj nie przeszkadza ono osobie chrapiącej, ale bardzo męczy otoczenie. Czy jest niebezpieczne? Czy trzeba je leczyć? Jakie są bezinwazyjne i skuteczne metody leczenia chrapania? O tym wszystkim możecie przeczytać w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!  

Czym jest chrapanie?

Chrapanie w nocy nie stanowi jednostki chorobowej, a objaw związany z utrudnionym przepływem powietrza. Jak powstaje chrapanie? Gdy śpimy nasze gardło się zwęża, a przepływające powietrze wywołuje ruch wiotkich ścian górnych dróg oddechowych. Osoba chrapiąca ma wtedy otwarte usta i wydaje dźwięki (tzw. charczenie). Niestety w niektórych przypadkach droga przepływu powietrza zostaje całkiem zamknięta, co stanowi poważny problem. Wtedy to człowiek nie chrapie, ale także kilka sekund nie oddycha, co prowadzi do niedotlenienia mózgu, tym samym jest bardzo niebezpieczne.    

Co nasila objawy chrapania?

Istotne oddziaływanie na chrapanie może mieć kilka czynników. Jego sprzymierzeńcami są:    

  • otyłość;   
  • stosowanie używek, takich jak alkohol i papierosy;   
  • wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo występowania chrapania;    
  • nieprawidłowa budowa gardła, przerost migdałków gardłowych i podniebnych;     
  • niewłaściwa drożność nosa, np. występowanie polipów, skrzywienie przegrody nosowej;   
  • przeziębienie, alergia (np. katar sienny);   
  • suche powietrze w sypialni.   

Część z tych przyczyn dotycząca nieprawidłowej budowy  jest zupełnie przez nas niezawiniona. Jednak na drugą część czynników sami pracujemy i wynika ona z niezdrowego stylu życia.  

otyłość nasila objawy chrapania

W jakich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza?

Wizyta u lekarza konieczna jest w przypadku chrapania powodowanego wadami anatomicznymi. Warto pamiętać, że dostępne na rynku środki na chrapanie czy spray likwidują same objawy. W przypadku wad anatomicznych nie rozwiąż to problemu. Przerośnięte podniebienie, migdałki, polipy, długi języczek gardłowy, i inne wady wymagają konsultacji lekarskiej. Podstawowe leczenie należy zacząć od wywiadu laryngologicznego, a następnie wykonać badania zaburzeń występujących w czasie snu. Przykład stanowi badanie polisomnograficzne czy badanie apnografem. Osoba chrapiąca przez całą noc poddawana jest monitorowaniu i zapisywaniu parametrów takich jak ilość bezdechów, oddechów spłyconych w ciągu godziny, praca serca oraz głośność chrapania. Dopiero na tej podstawie można postawić diagnozę. Zdarza się, że leczenie chrapania wymaga interwencji chirurgicznej. Zabieg pomaga przywrócić odpowiednią szerokość kanału przepływu powietrza i drożność górnych dróg oddechowych.

wizyta u lekarza

Leczenie chrapania w domu

Wielu z nas zastanawia się pewnie czy można z powodzeniem leczyć nocne chrapanie w domu i czy są jakieś sprawdzone sposoby na zlikwidowanie dolegliwości? Oczywiście, że tak. Pomocne są nowoczesne i skuteczne aparaty CPAP. Od ich pojawienia się w latach 80. XX wieku bardzo szybko zyskały popularność. Stosowane nie tylko do leczenia chrapania, ale także obturacyjnego bezdechu sennego. Ich podstawowe zadanie to stałe wytwarzanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Aparat taki umieszczamy przy łóżku i pod ciśnieniem przez rurkę, maskę i system poduszek nosowych dostarcza powietrze do dróg oddechowych.

Aparaty CPAP to inwestycja na wiele lat, więc warto zainwestować w urządzenia uznanego producenta. Ponadto są one częściowo (90% ceny) refundowane przez płatnika (Narodowy Fundusz Zdrowia).  

Aparaty CPAP mają wiele korzyści, a przede wszystkim usuwają chrapanie w nocy i bezdech senny, co zapewnia właściwe dotlenienie organizmu. Dodatkowo usztywnia górne drogi oddechowe i przywraca ich drożność, co powoduje wzrost komfortu życia. Stosowanie tego urządzenia poprawia także wentylację płuc, koncentrację i pamięć. Ponadto usuwa senność dzienną. Aparaty CPAP zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca oraz  obniżają napięcie psychiczne.

Aparaty CPAP składają się z generatora ciśnienia, rury powietrznej oraz maski. Generator wytwarza odpowiednie ciśnienie, pobierając powietrze przez specjalny system filtrów. Mają one za zadanie oczyszczać wdychane powietrze z alergenów oraz zanieczyszczeń. Z kolei rura powietrzna łączy aparat CPAP z maską, która przylega do twarzy i utrzymuje się za pomocą czepca. Na rynku występują różnorodne maski do aparatów CPAP . Począwszy od nosowych, przez ustno-nosowe, a skończywszy na pełnotwarzowych. Mogą być one wykonane z różnego materiału. Możemy spotkać maski silikonowe, żelowe i hybrydowe.  Dobranie odpowiedniej maski jest bardzo ważne w prawidłowym przebiegu procesu leczenia.   

Inne sposoby na chrapanie wynikające z niezdrowego stylu życia to zrzucenie dodatkowych kilogramów czy porzucenie nałogów w postaci używek. Warto także sypiać na boku lub na brzuchu.      

Chrapanie stanowiące dla wielu błahy problem może bardzo obniżać jakość życia. Pamiętajmy również, że może ono stanowić objaw poważnej choroby. Z tego względu nie warto się męczyć i podjąć odpowiednią diagnostykę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ