Kupno samochodu używanego, o czym warto pamiętać

Nowy samochód to wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dlatego tak intensywnie rozwija się rynek samochodów używanych. W internecie można znaleźć wiele ofert aut zakupionych w kraju lub sprowadzonych z zagranicy a rozpiętość cenowa jest niezwykle szeroka. Każdy znajdzie coś na swój portfel. Od czego więc zacząć i na co zwrócić uwagę by zakup był udany?

Gdzie szukać

Oczywiście przede wszystkim internet. Tutaj znajdziesz ogłoszenia o sprzedaży z całej Polski. Możesz sprawdzić nie tylko oferty komisów, firm sprowadzających auta z zagranicy. lecz także klientów indywidualnych. Warto również się przejść do komisu by obejrzeć różne proponowane w nim modele. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie, jeśli nie masz jeszcze pewności na co chcesz się zdecydować. W takim miejscu możesz dokładnie obejrzeć interesującą Cię markę samochodu, sprawdzić wielkość bagażnika czy usiąść w jego wnętrzu. To na pewno pomoże Ci podjąć decyzję, który model będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli udało Ci znaleźć ciekawe ogłoszenie, warto zadzwonić i porozmawiać ze sprzedającym by zadać parę pytań dotyczących przebiegu i stanu technicznego auta.

Pamiętaj o tym podczas zakupu

Nie zależnie ile lat będzie mieć kupowane przez Ciebie auto, na pewno ma już swoją historię. Istotną kwestią jest jaką? Czy jest to samochód po wypadkowy, czy był to model intensywnie użytkowany czy też tylko wyjmowano go z garażu „jadąc w niedzielę do kościoła”. Odpowiedź na większość tych pytań powinniśmy dostać w przekazywanych dokumentach. Dlatego im lepiej udokumentowana historia auta tym możesz być bardziej jego pewny. Co powinniśmy otrzymać i sprawdzić?

Pamiętaj o tym podczas zakupu

Dowód rejestracyjny – to tu znajdują się najważniejsze informacje o właścicielach i współwłaścicielach oraz najważniejsze dane techniczne.
Karta pojazdu – jest to dokument, który powinien posiadać każdy właściciel samochodu, w niej znajdują się informację o poprzednich właścicielach, co ma duże znaczenie w przypadku, starszych rocznikowo aut, jego rzeczywistym pochodzeniu oraz większych zmianach technicznych np. tuningowaniu
Książka serwisowa – dla osób kupujących używany samochód jest to niezwykle ważna pozycja, którą należy uważnie przejrzeć to w niej znajdują się dokładne informacje na temat napraw gwarancyjnych i obowiązkowych przeglądów technicznych.
Dodatkowe dokumenty – jeśli samochód kupujesz od osoby, która nie jest jego właścicielem lub auto miało również współwłaścicieli sprawdź dokumenty zgody, pozwalające na jego zbycie.

Wszystkie te kwestie będą miały wpływ na jego stan techniczny. Nie wolno sugerować się ładnym wyglądem i należy dokładnie sprawdzić:

  • stan lakieru i nadwozia,
  • wygląd podwozia,
  • co kryję się pod maską
  • oraz jak wygląda wnętrze auta.

Oczywiście większość nie musi się na tym znać, dlatego warto zabrać ze sobą kogoś, kto sprawdzi stan samochodu lub podjechać z nim do zaufanego warsztatu samochodowego na szybki przegląd.

Niezbędne formalności po dokonaniu transakcji

Jeśli już udało Ci się zakupić swój wymarzony samochód pamiętaj o dokonaniu kilku ważnych formalności.

Ubezpieczenie – by móc przerejestrować samochód na siebie trzeba posiadać polisę ubezpieczeniową OC. W takiej sytuacji możesz skorzystać z dwóch rozwiązać albo obecną polisę przepisać na siebie albo podpisać nową z wybranym przez Ciebie ubezpieczycielem.

Niezbędne formalności po dokonaniu transakcji

Przerejestrowanie samochodu – to jedna z pierwszych rzeczy, którą należy zrobić po jego nabyciu. By to załatwić należy mieć ze sobą dowód, stare tablice rejestracyjne, polisę OC oraz umowę kupna/sprzedaży. Na początek otrzymujesz tablice tymczasowe, które są ważne przez 30 dni i tymczasowy dowód rejestracyjny. Jeśli chcesz wiedzieć więcej sprawdź ile kosztuje przerejestrowanie auta.

Opłacenie podatku PCC

Podatek PCC dotyczy osób, które swój samochód kupiły od osoby prywatnej i musi być on uiszczony w terminie 14 dni od dnia zakupu. Jego wysokość wynosi 2% od ceny rynkowej zakupionego modelu. By dokonać opłaty należy złożyć w w urzędzie formularz PCC-3 (PCC3/A)

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ