Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu? – praktyczny poradnik

Wybór polisy ubezpieczeniowej nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza wtedy, gdy pod lupę weźmiemy nie tylko obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie OC, ale również ubezpieczenie Autocaso. Podpowiadamy, co zrobić, by dokonać najlepszego wyboru.

Zakres obowiązkowej polisy OC jest uregulowany prawem i jest taki sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w zależności od konkretnego ubezpieczyciela ceny ubezpieczenia samochodu różnić się mogą nawet o kilkaset złotych. Skąd takie różnice?

Różnice w cenach ubezpieczenia OC

Weryfikując dane potencjalnego klienta, ubezpieczyciel musi oszacować stopień ryzyka, jakie ponosi wraz z zawarciem umowy ubezpieczeniowej. Doświadczeni kierowcy, którzy mogą poszczycić się bezkolizyjną jazdą, mogą liczyć na znaczne upusty w cenie polisy. Są bowiem dla ubezpieczyciela pewnymi i wiarygodnymi klientami.

Jeśli jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą, istnieje większe prawdopodobieństwo, że staniesz się sprawcą kolizji drogowej lub stłuczki. Twoja stłuczka oznacza dla ubezpieczyciela konieczność wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej. Właśnie dlatego świeżo upieczeni uczestnicy ruchu drogowego płacą zazwyczaj najwyższe składki. Na ich wysokość – poza doświadczeniem właściciela samochodu – ma wpływ jeszcze wiele czynników, m.in.: marka i rok produkcji auta, miejsce rejestracji lub ewentualne zniżki lub zwyżki.

Biorąc pod uwagę fakt, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest taki sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, głównym (ale nie jedynym) argumentem przemawiającym za zakupem polisy, powinna być jej cena.

Ubezpieczenie samochodu – co poza ceną?

Często zdarza się, że przy zakupie polisy OC ubezpieczyciel zaproponuje dodatkowe profity, które znacząco podniosą wartość ubezpieczenia. Czy warto się na nie zdecydować? Jak najbardziej. Wykupując polisę OC w PZU możesz dostać dodatkowo usługi assistance w wariancie Komfort. Dzięki pakietowi Komfort, PZU zapewni Ci holowanie, pojazd zastępczy oraz szereg innych usług, które w przypadku kolizji znacząco zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie samochodu – oferta dostosowana do potrzeb

Wybierając ubezpieczenie OC warto poszukać takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje korzystne warunki kierowcom takim jak Ty. Jesteś świetnym kierowcą i od lat jeździsz bezkolizyjnie? Znajdź ubezpieczyciela, który uwzględni wszystkie Twoje zniżki. Nie jesteś w stanie zapłacić za polisę jednorazowo? Znajdź firmę, która umożliwi Ci rozłożenie płatności na raty.

Często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają zniżek również właścicielom aut wyposażonych w silnik o małej pojemności (do 900 cm3) oraz bezawaryjnych modeli.

Niektórzy ubezpieczyciele premiują dodatkowo tzw. zawody zaufania publicznego (np. nauczycieli, sędziów, lekarzy).

Jak wybrać AC?

Jeśli chcesz zwiększyć zakres ochrony swojego auta, możesz zdecydować się również na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenie Autocasco (AC). Ubezpieczenie AC chroni samochód przed kradzieżą, działaniem osób trzecich i zdarzeń losowych, takich jak np. huragan czy ulewa.

Zakres ochrony, jaką proponuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, określony jest zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zanim podpiszesz umowę, rzetelnie przeanalizuj zapisy tego dokumentu.

Kluczowy zakres ochrony

Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem tej, a nie innej polisy AC, nie powinna być jej cena, a zakres ochrony. Często zdarza się, że wyjątkowo tanie polisy nie zapewniają kierowcy należytej ochrony, zawierają za to ogromną ilość wykluczeń, czyli zdarzeń, w przypadku których AC zwyczajnie nie będzie działać.

Ubezpieczyciel powinien wziąć odpowiedzialność za takie zdarzenia jak:

* uszkodzenie samochodu wskutek zdarzenia na drodze;

* kradzież samochodu;

* uszkodzenie samochodu na skutek działalności czynników atmosferycznych lub kataklizmów;

* kradzież elementów samochodów takich jak wycieraczki czy koła.

Zakres ochrony powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i oczekiwań kierowcy. Często podróżujesz za granicę? Wybierz ubezpieczenie, która obowiązuje również poza Polską. Codziennie dojeżdżasz do pracy leśną drogą? Zorientuj się, czy ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli z Twoim pojazdem zderzy się przestraszony jeleń.

Jeśli szukasz kompleksowej ochrony, która zapewni Ci należyty spokój i poczucie bezpieczeństwa, w każdej sytuacji możesz wybrać ochronę ubezpieczeniową all risk.

All risk – ochrona dla wymagających klientów

Jeśli cenisz sobie wszechstronną ochronę, wybierz ubezpieczenie AC w formule all risks, czyli od wszystkich ryzyk. Wykupując ubezpieczenie all risk, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkody w następstwie każdego zdarzenia, które nie zostało ujęte na liście wykluczeń.

Sposób wyceny szkody

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, wybierz sposób, w jaki prowadzona będzie likwidacja szkody w Twoim aucie.

Do wyboru masz opcję gotówkową lub bezgotówkową. W przypadku rozliczenia gotówkowego odszkodowanie otrzymasz na konto. Będziesz więc musiał znaleźć taki warsztat, który podejmie się naprawy szkody za taką kwotę. W przypadku opcji bezgotówkowej, rozliczenie odbywa się pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem (na podstawie przesłanej faktury). Taka opcja jest więc zdecydowanie korzystniejsza i wygodniejsza dla kierowców. Transakcja bezgotówkowa eliminuje bowiem sytuację, w której kwota otrzymanego odszkodowania okazuje się niewystarczająca do przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych.

Zmienna czy stała wysokość ubezpieczenia?

Ważną kwestią podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej jest również wysokość ubezpieczenia – zmienna lub stała. Od tego czynnika zależeć będzie sposób wyliczenia wysokości odszkodowania. Przy stałej sumie kluczowa będzie wartość samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Przy zmiennej – wartość z dnia wystąpienia szkody.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ