Hulajnoga przestała być kojarzona jedynie z zabawką dla najmłodszych. Obecnie na rynku dostępne są różnego typu modele, które odpowiadają na potrzeby dzieci i dorosłych. Przed zakupem hulajnogi warto zastanowić się czy będzie to środek lokomocji czy raczej przyrząd wykorzystywany w celach rekreacyjnych.
Rodzaje hulajnóg
Mimo, że z pozoru każda hulajnoga wygląda podobnie, bo ma kółka podest i kierownicę, to wyróżnia się wiele typów tego sprzętu, w zależności od czynnika kategoryzującego. Hulajnogi dzieli się na klasyczne i składane. Drugi typ urządzenia można złożyć i zajmuje on znacznie mniej miejsca, co ułatwia transport. Hulajnogi różnią się również między sobą przeznaczeniem. Te skierowane do najmłodszych dzieci są bardzo małe i lekkie. Najczęściej wykonane są z plastiku i posiadają trzecie kółko. Dla dzieci, które uczą się chodzić przeznaczone są urządzenia z siodełkiem, dzięki niemu hulajnoga spełnia funkcje chodzika. Asortyment dla starszych dzieci – kilku, kilkunastoletnich jest już bardziej rozbudowany. Hulajnogi są solidniejsze i utrzymują ciężar do około 50kg. Modele dla dorosłych radzą sobie z obciążeniem nawet do 120 kg. Szeroki wybór produktów wysokiej jakości dostępny jest na: https://kronos-shop.pl/pol_m_SKATING_HULAJNOGI-171.html. Hulajnogi rozróżnia się także według liczny i rodzaju kółek. Najpopularniejsze są te z dwoma kółkami, ale dostępne są również takie na trzech kołach (najczęściej korzystają z nich dzieci). Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rozmiar kół –małe (około 110 mm) są zwrotne i łatwo nimi manewrować, duże (powyżej 120 mm) pozwalają rozwinąć większą prędkość. Ważną kwestią jest także twardość kół. Twarde kółka (86A-100A) przeznaczone są do jazdy na rampie, średniotwarde (82-86A) do jazdy po asfalcie, a miękkie (74-82A) do rekreacyjnej jazdy.
Napęd hulajnogi i jej budowa
Tradycyjne hulajnogi napędzane są siłą mięśni, dlatego jazda jest także rodzajem treningu i aktywności fizycznej. Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszą się hulajnogi elektryczne, które posiadają akumulator i siodełko jak w rowerze. Oczywiście cena takiego sprzętu jest o wiele wyższa, niż modeli tradycyjnych. Przy wyborze hulajnogi należy sprawdzić jej budowę. W zależności od modelu i producenta jest ona inna. Ważne jest ustawienie ramy, regulacja kierownicy i to, czy rączki są wystarczająco wygodne. Poza tym, trzeba sprawdzić umiejscowienie hamulca i siedzisko.
Konserwacja hulajnogi
Hulajnogi jak każdy sprzęt trzeba regularnie serwisować. Podczas jazdy wiele elementów poddawanych jest ogromnemu naciskowi, dlatego przed użyciem należy sprawdzić, czy śruby są dokręcone. Poza tym, trzeba czyścić łożysko i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Hulajnogi powinny unikać wody i piasku, bo mają one negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Sprzęt najlepiej przechowywać w suchym miejscu. Czyszczenie hulajnogi nie jest skomplikowane, najlepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki.