Jordania i Izrael – magiczny, wakacyjny duet!

Bliski Wschód kojarzy się z kolorowymi krajobrazami, aromatyczną i bogatą w smaku kuchnią orientu, a także tyglem wielu kultur. Planując podróż w ten rejon świata, nie sposób pominąć Jordanii i Izraela. Jakie atrakcje warto tam zobaczyć? Petra z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, Ziemia Święta, Morze Martwe, tętniący życiem Tel Aviv – to zaledwie kilka z obowiązkowych punktów do odwiedzenia.

Co zobaczyć w Jordanii?

Jordania to kraj, który przyciąga orientalnym klimatem, niepowtarzalnymi widokami i historycznymi zabytkami. Jednocześnie skrywa on w sobie miejsca, które przez wieki były nieznane światu, a dziś otwierają swoje drzwi dla turystów i podróżników. Jednym z przykładów może być Petra – imponujące miasto wykute w skale, wpisane na listę UNESCO, które uchodzi za jeden z nowych siedmiu cudów świata.

Dlaczego Petra jest tak wyjątkowa? To antyczne miasto jest jedną z największych atrakcji Jordanii. To właśnie tutaj cuda natury łączą się z dziełem pracy ludzkich rąk. Dawniej Petra była stolicą królestwa Nabatejczyków i prawdopodobnie została opuszczona na skutek licznych trzęsień ziemi. Miasto położone jest w trudno dostępnej, skalnej dolinie i prowadzi do niego jedna wąska dróżka wcinająca się w wąwóz As-Sik, który zachwyca paletą różowo-pomarańczowych barw. Spacer tą wyjątkową ścieżką z pewnością zapada na długo w pamięć. To jednak nie koniec wrażeń, bo podczas zwiedzania Petry warto zobaczyć niezwykłą architekturą, w tym Skarbiec Faraona, nabatejski teatr czy świątynię boga Duszary.

Ziemia Święty i jej skarby

Podczas wycieczki do Jordanii i Izraela warto obejrzeć piękną panoramę Ziemi Świętej i dolinę Joradanu z Góry Nebo. Uznaje się, że to właśnie z tego miejsca Mojżesz po raz pierwszy i ostatni oglądał Ziemię Obiecaną. Na uwagę zasługuje także stolica Jordanii – Amman, miasto pełne starożytnych zabytków, a także urokliwych restauracji i kafejek we wnękach i wąskich uliczkach. Warto spróbować w nich jordańskiej, mocnej kawy, herbaty, czy falafeli, smażonych na głębokim oleju, a także pełnego przypraw hummusu.

Co zwiedzić w Izraelu?

Podróżując dalej – do Izraela, na mapie atrakcji do odwiedzenia znajdzie się wiele ważnych dla chrześcijan miejsc. Najważniejszym jest oczywiście Jerozolima, w której stykają się ze sobą różne kultury i wierzenia. Miasto, pięknie położone na wzgórzach z architekturą, w której dominuje biały kamień, robi wrażenie od pierwszych chwil. Nad Starym Miastem góruje Bazylika Grobu Świętego, uznawana za miejsce pochówku i zmartwychwstania Chrystusa. To właśnie tutaj, można zobaczyć Via Dolorosa, czyli Drogę Krzyżową, a także słynną na całym świecie Ścianę Płaczu, będącą pozostałością po Wielkiej Świątyni Jerozolimskiej. Zobacz więcej na stronie: https://r.pl/izrael.

Jerozolima to także tygiel wielu kultur, który skrywa kolorową dzielnicę muzułmańską, bazar Arabski, malownicze dzielnice ormiańskie i żydowskie. Inne miejsca ważne dla Chrześcijan w Izraelu, które warto zobaczyć to Mała Tabgha, czyli kościół, w którym Chrystus wskazał apostoła Piotra, jako swojego następcę, Kafarnaum, uznane za miejsce zamieszkania Jezusa, Betlejem czy Nazaret, czyli „arabską stolicę Izraela”. W mieście trzeba zobaczyć Bazylikę Zwiastowania, która uchodzi za największą świątynię chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. Niezwykłe wrażenie na odwiedzających robi także Twierdza Masada z ruinami starożytnej twierdzy, otoczonej urwiskami. Teren twierdzy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Izraela

Oprócz miejsc kultu, w Izraelu warto zobaczyć także inne atrakcje np. Akkę, wpisaną na listę UNESCO. W mieście znajduje się zabytkowe stare miasto i twierdza krzyżowców. Niezwykłe widoki można znaleźć także w Hajfie, trzecim co do wielkości mieście Izraela, gdzie znajdują się piękne, perskie Ogrody Bahaitów, które budowano przez 14 lat. Podziwiać można tu bujną, tropikalną roślinność, kolorowe kwiaty, liczne gatunki krzewów, które wyrastają obok ozdobnych fontann. Całość robi piorunujące wrażenie nie tylko na miłośnikach przyrody.

Nowoczesny design obok wielkiej historii

Wśród atrakcji Izraela nie można pominąć Tel Avivu, czyli nowoczesnej twarzy Izraela. Szczególnie warto tu zobaczyć słynny deptak z promenadą Tayelet, centralną część metropolii, czyli „Białe Miasto” z białymi budynkami w stylu Bauhaus. Dalej znajduje się Jaffa, spokojne miasteczko, którego historia sięga czasów Starego Testamentu. Trzeba tutaj zobaczyć odrestaurowaną starówkę, jeden z najstarszych na świecie portów rybackich a także meczet, pochodzący z XII wieku.

Morze Martwe – kąpiel dla ciała i duszy

Na pograniczu Jordanii i Izraela znajduje się także Morze Martwe, które w rzeczywistości jest słonym jeziorem bezodpływowym, położonym w tektonicznym rowie i jednocześnie najniższym punkcie Ziemi. Morze Martwe słynie ze swojego zasolenia, które jest tak duże, że na wodzie można swobodnie się unosić, nawet nie umiejąc pływać. Turkusowe lustro wody przyciąga śmiałków, którzy chcą ukoić się w upalny dzień i zaznać leczniczej kąpieli, która zbawiennie wpływa na skórę. Co więcej, okoliczne, bogate w tlen powietrze koi układ oddechowy. Z kolei, na dnie znajduje się słynne błoto z Morza Czarnego, które jest bogate w składniki mineralne, które pielęgnują skórę i włosy.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ