Najważniejszy element każdego tenisisty
Nie da się ukryć, że rakiety do tenisa to element najważniejszy każdego tenisisty. Do gry wnosi w zasadzie wszystko. Bez odpowiedniej rakiety nie uzyskamy dobrych wyników. Na rynku znajdziemy duży wybór rakiet do tenisa. Mamy jednak problem z tym jak wybrać rakietę najodpowiedniejszą dla nas? Aby dobrać idealnie rakietę musimy zaznajomić się z licznymi parametrami. Chodzi dokładnie o wielkość główki, wagę oraz także układ strun. Ważna jest także szerokość ramy oraz jej sztywność. Niezmiernie ważny jest także balans.
Waga rakiety tenisowej
Gdy znana jest nam waga rakiety do tenisa to możemy z łatwością określić dla osób z jakim konkretnie zamachem została zaprojektowana. Waga wskazuje także stopień zaawansowania gracza. Zasada jest bardzo prosta im jest cięższa rama, tym sam zamach musi być dłuższy, aby rakieta osiągnęła dynamikę określoną ruchu oraz stabilność przy uderzeniu piłki.
Wielkość główki
Wielkość główki to kolejny ważny parametr. Im główka jest większa, tym pole powierzchni jest większe. Rozmiar główni mniejszy gwarantuje nam z kolei znacznie lepsze czucie piłki, większą manewrowość oraz znacznie lepszą kontrolę.
Balans rakiety do tenisa
Jak już zostało wspomniane niezwykle ważny jest balans. Czym jest balans? Chodzi o wyważenie rakiety do tenisa. W rakiecie cięższej balans zwiększa znacznie jej manewrowość. Oczywiście jeśli jest to neutralne wyważenie czy też skierowanie bezpośrednio na rączkę. W ramie o wadze niższej balans zwiększa znacznie samą dynamikę oraz pozwala piłce nadać dużo więcej rotacji. Oczywiście gdy skierowany jest na samą główkę rakiety. Większość tenisistów deblistów z powodu gry częstej na siatce, ma rakiety do tenisa właśnie z balansem, który skierowany jest na rączki.
Układ strun
Układ strun jest stosunkiem ilości poziomych strun do strun pionowych. Dzieli się bezpośrednio na układ stron zamknięty czy też otwarty. Układ otwarty to znacznie mniejsza ilość strun poziomych, a niżeli tych pionowych. Zaś układ zamknięty jest większą liczną poziomych strun, a niżeli strun pionowych. Układ stron otwarty pozwala piłce nadać jeszcze więcej dynamiki jak i także rotacji. Zapewniony jest także dużo większy komfort. Zaś układ strun zamknięty daje nam kontrolę jak i także czucie. Do tego także nie eksploatuje tak mocno w samym naciągu. Układ strun zamknięty jest o wiele bardziej wymagający. Poleca się w związku z tym go wyłącznie tenisistą, którzy grają z zamachem szybkim średnim czy też szybkim długim.