Jak założyć własną firmę?

Pomysł założenia własnej firmy jest często jedynym wyjściem, jeśli mamy dość pracy na etacie. Pracując dla siebie mamy możliwość ustalania samodzielnie godzin pracy oraz to my decydujemy ile zarobimy. Zarobki zależą przede wszystkim od rodzaju działalności, umiejętności oraz ilość czasu poświęconego naszej firmie. Jeśli masz fajny pomysł na własną firmę, który może przynieść ci zyski, ale przede wszystkim będzie sprawiał ci przyjemność, to warto pomyśleć nad założeniem firmy. Poniżej poradnik, jak tego dokonać.

Przed założeniem firmy warto sporządzić dobry plan biznesowy. Musimy uwzględnić w nim wszystkie koszty początkowe, koszty reklamy, wypłaty dla planowanych pracowników oraz możliwe zyski. To da nam obraz, czy faktycznie opłaca się otwierać firmę, bo przecież nikt nie chciałby pracować za darmo.

Po ustaleniu czym chcemy się zajmować musimy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Można to zrobić w urzędzie gminy, bądź przez internet. Żeby nasza firma znalazła się w tym rejestrze należy podać adres firmy, NIP, PESEL, kod działalności gospodarczej składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności, adres mailowy, numer telefonu kontaktowego, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności oraz dane rachunku bankowego. W momencie zgłoszenia działalności mamy 7 dni na zgłoszenie osób do ubezpieczenia ZUS. Możemy zacząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku, chyba że wyznaczyliśmy inną datę rozpoczęcia prowadzenia firmy. Istnieje również możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej, jeżeli nasze dochody nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 złotych brutto. Zatem nasze zyski z tego typu działalności nie mogą przekroczyć kwoty 1125 złotych brutto.

Wybierając formę opodatkowania mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza to podatek zależny od wysokości dochody, i wynosi 32% lub 18%. Im wyższe zarobki, tym więcej płacimy podatku. Kolejną formą jest stały podatek liniowy, który wynosi 19%. Jednak wybierając tą formę opodatkowania musimy na początku każdego roku podatkowego zgłosić do urzędu fakt, że decydujemy się na podatek liniowy. Kolejną opcją jest podatek ryczałtowy, który wynosi 8,5%. Wybór formy opodatkowania należy dopasować do typu działalności jaką chcemy prowadzić.

Mimo wielu zalet prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jest też kilka wad. Zakładając firmę bierzemy na siebie obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej. Najlepiej zatrudnić do tego księgową, jednak gdy prowadzimy małe przedsiębiorstwo, często sami zajmujemy się finansami. Do prowadzenia działalności nie potrzeba zakładać osobnego konta, jednak regulamin banku często nas do tego zmusza. Jest to na pewno ułatwienie, ponieważ możemy w łatwy sposób oddzielić wydatki firmy od naszych osobistych.

W internecie możesz znaleźć wiele stron oraz programów, które pomagają w prowadzeniu firmy. Wszystkie formalności, opłaty czy składki na ubezpieczenie możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

inwestycyjnawolnosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ