Dzisiaj niestety widać to wyraźne, że jest problem z pracą. Co ważne – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sam fakt uzyskania jej, lecz nawet bardziej o godne warunki pracy. W związku z tym…

Własna działalność gospodarcza? Ciekawe rozwiązanie!

Przede wszystkim w związku z powyższym faktem coraz więcej osób zaczyna na poważnie myśleć o założeniu własnej firmy. Dlaczego to rozwiązanie jest tak kuszące? Otóż tutaj nie mamy żadnego szefa, któremu podlegamy, możemy pracować w wyuczonym zawodzie albo w czymś, co stanowi naszą pasję. Ponadto taka praca daje naprawdę wiele satysfakcji.

Co trzeba wiedzieć o własnej firmie?

Na początku należy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy na tyle pewni siebie i zdyscyplinowani, aby poprowadzić firmę. Dalej – czy nasz pomysł na pewno się uda, czy jest na niego popyt i czy potrafimy tak się zareklamować, aby przyciągnąć klientów. Kiedy już będziemy znać odpowiedzi na te pytania, należy pomyśleć, jak zarejestrować firmę. Jest to bowiem ważny punkt – biurokracja, choć trudna, jest konieczna w zarządzaniu firmą.

Jak zarejestrować firmę?

A zatem – w jaki sposób trzeba dokonać rejestracji firmy? Na początek należy zdecydować, czy chcemy założyć spółkę, czy też firmę jednoosobową. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej popularne. Warto tu szybko nadmienić, że nie oznacza ono, że tylko jedna osoba jest zatrudniona w firmie, lecz że jest jeden szef.

Jak otworzyć firmę jednoosobową?

Zacznijmy zatem od tego bardziej popularnego rozwiązania. Otóż aby zarejestrować firmę, trzeba wypełnić wniosek CEIDG – 1. Najprościej jest wypełnić go online a następnie w przeciągu 7 dni złożyć własnoręczny podpis w Urzędzie Gminy. Warto dodać, że wniosek ten stanowi od razu zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i do Urzędu Skarbowego. Pomimo tego trzeba jeszcze przejść się do ZUS – u i tam zgłosić siebie oraz ewentualnych pracowników do ubezpieczenia. W tym celu wypełnia się druk ZUS ZUA czyli zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych lub ZUS ZZA czyli zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

To jeszcze jednak ciągle nie wszystko. Jeśli chcemy zatrudniać pracowników, to fakt ten musi być zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy. Czasami konieczna będzie także dodatkowa opinia sanepidu. Ostatnią rzeczą, którą trzeba wykonać jest założenie konta bankowego firmy.

Jak założyć spółkę?

Jak zarejestrować firmę, która jest spółką? Generalnie nie jest to bardzo skomplikowane, jednak należy pamiętać, że obowiązują tu nieco inne wymagania, np. posiadanie kapitału zakładowego. A zatem trzeba złożyć wniosek o wpis lub zmianę wpisu REGON, na druku RG-1. Oprócz tego konieczna jest także wizyta w ZUS oraz zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego.

Rejestracja firmy – pierwszy krok

Należy jednak podkreślić, że odpowiedź na pytanie, jak zarejestrować firmę to dopiero początek, Prowadzenie firmy wymaga wielu innych wyrzeczeń i pokonywania początkowych trudności. Trzeba być przygotowanym zatem na przeróżne wydatki związane z działalnością firmy oraz dalsze formalności np. przy tworzeniu umów.

http://www.wiedzanet.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ