Jest coś niesamowicie urzekającego w widoku białego płótna żaglowego, odcinającego się od błękitu wody. Nic zatem dziwnego, że co roku tysiące ludzi oddaje się pasji, jaką jest żeglarstwo. Nie jest to jednak sport łatwy i jeśli chcemy zasiąść za sterem własnej lub wypożyczonej łodzi, musimy przejść intensywny, zakończony egzaminem trening. Nawet pływanie po Mazurach rządzi się swoimi, sztywnymi prawami, które umożliwiają wszystkim sprawne poruszanie się po akwenach i bezpieczny powrót do portu.
Nie będzie łatwo
Zdobycie uprawnień żeglarskich, wymaga ukończenia kursu żeglarskiego, zakończonego egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności kandydata. Zanim wyruszy się w pierwszy samodzielny rejs warto wybrać się na wodną przygodę z osobami, które już posiadają uprawnienia i połknęły żeglarskiego bakcyla. Może się bowiem okazać, że życie na wodzie nie spełni naszych oczekiwań.
Pierwszym zaskoczeniem dla początkujących, jest to, że aby majestatycznie pływać po jeziorach, trzeba się naprawdę napracować. Żeglarstwo jest sportem trudnym i wymagającym, raczej nie wybaczającym błędów. Szczególnie jest to widoczne na większych akwenach, gdzie silny wiatr potrafi błyskawicznie pokazać braki w wykształceniu i umiejętnościach pływających.
Nie znaczy to jednak, że żeglarstwu towarzyszy tylko ból, pot i łzy. Konieczna jest znajomość zasad, zdolność do szybkiej oceny sytuacji i sprawnego działania, ale są to elementy, które można opanować dzięki dobrym kursom żeglarskim. Natomiast uczucie towarzyszące pierwszemu rozwinięciu żagli i wypłynięciu na błękitną toń jeziora jest czymś, czego nie da się zapomnieć. Na szczęście, aby zdobyć potrzebne umiejętności, nie trzeba od razu jechać na rejsy morskie. Organizowane przez Sztorm Grupę zajęcia można odbyć w Warszawie.
Po zakończonym kursie żeglarskim lub w jego trakcie można wybrać się na największe polskie jeziora. Wraz ze wzrostem umiejętności i zdobywaniem kolejnych szczebli żeglarskiej kariery, można pokusić się o rejs na Bałtyku, albo jeśli ktoś woli cieplejsze morza, rejsy morskie w Chorwacji. Szczególnie ten ostatni kierunek jest niezwykle modny wśród żeglarzy. Ciepły klimat, gwarantowana pogoda, mnogość wysp, do których można dopłynąć, powoduje, że w okresie wakacyjnym zmierzają tam prawdziwe tłumy. Mimo tego, da się odnaleźć spokojne i zaciszne miejsca, aby odpocząć, rozkoszując się słońcem i krystalicznie czystą wodą.
Od czego zacząć?
Żeglarstwo staje się pasją dla wielu ludzi. Po kursach żeglarskich często wyruszają na rejsy po Mazurach, gdzie mogą sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Wielkie jeziora, połączone sieciami śluz i kanałów, dostarczają wielu wrażeń i wymagają wielu umiejętności. Pierwsze przejście przez śluzę jest zawsze sporym wyzwaniem, gdy najpierw trzeba zwinąć żagle, a później odpowiednio manewrować silnikiem, korzystać z odbijaczy i pilnować wielu innych rzeczy na raz.
Równie dużych emocji dostarcza składanie i rozkładanie masztów, gdy trzeba przepłynąć pod mostami. Nie można powiedzieć, aby na jeziorach mazurskich można było się nudzić. Spragnieni większych wrażeń, wybierają się na rejsy na Bałtyku. Polskie morze jest bardzo wymagającym akwenem, gdzie nikomu nie braknie emocji. Wysokie fale i otwarta przestrzeń powoduje, że można poczuć smak prawdziwej żeglarskiej przygody. Tutaj nie ma miejsca na błędy i często trzeba dać z siebie wszystko, aby bezpiecznie wrócić do portu.
Dodatkowym wyzwaniem może być rejs po Zatoce Gdańskiej i Puckiej. Przejście między tymi dwoma akwenami jest dość płytkie i wymaga precyzyjnego manewrowania. Niejeden adept żeglarstwa utknął tam na mieliźnie i musiał czekać na pomoc.
Przyjaźnie na całe życie
Podczas rejsów żeglarskich uczestnicy nauczą się również poprawnej nawigacji, aby skutecznie unikać podwodnych przeszkód i zawsze bezpiecznie dobijać do brzegu. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat rejsów żeglarskich.
Kursy żeglarskie przeznaczone są również dla osób, które już zaczęły swoją przygodę z rejsami, jednak chcą doskonalić swoje umiejętności, aby móc wypływać na większe akweny, albo zostać kapitanem własnej łodzi.
Podczas kursów żeglarskich można spotkać innych pasjonatów sportów wodnych, a zawarte tam przyjaźnie często pozostają silne przez wiele lat. Bywa, że w ten sposób budują się załogi, które co sezon wspólnie żeglują po różnorodnych akwenach od Mazur, przez Bałtyk po rejsy w Chorwacji.