młodzi chłopcy w garniturach przed wyjściem na studniówkę

Ogólnie o studniówce

Studniówka wypada zwykle na średnio 3 miesiące przed maturą, jednak już po ukończeniu przez uczniów szkoły średniej. Jest to zatem moment niezwykle symboliczny, bowiem z jednej strony oznacza oficjalne pożegnanie z liceum lub technikum, zaś z drugiej wiąże się bezpośrednio z wejściem w nowy, dalszy etap życia – dorosłość. Nic więc dziwnego, iż w Polsce powszechnie ugruntowała się opinia, że studniówka to wydarzenie wzniosłe i o wysokim stopniu swojej formalności.

Z tego właśnie powodu, bal przedmaturalny to także jedna z pierwszych okazji dla młodego mężczyzny, kiedy samodzielnie rozważa on zakup garnituru. Na tak istotnej uroczystości, każdy chce bowiem prezentować się, jak najlepiej, uwzględniwszy jednocześnie w ramach swojej stylizacji elementy wynikające z tradycji.

Zatem, jaki garnitur wybrać na studniówkę? Właśnie to zagadnienie opisywać będzie poniższy artykuł.

Porady uniwersalne przy wyborze garnituru

O pomoc poprosiliśmy przedstawiciela znanej marki odzieży męskiej Leger, która od niedawna jest także dostępna w internecie. Zobaczcie garnitury dostępne w sklepie ELEGER.PL

Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie nie jest wbrew pozorom tak skomplikowana, jak mogłoby się początkowo wydawać. Najważniejsze to pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby w tym istotnym dla nas dniu nie popełnić żadnego faux pas wybierając garnitur na studniówkę.

W pierwszym kroku skupimy się w związku z powyższym na omówieniu wskazówek uniwersalnych, o których należy pamiętać niezależnie od docelowo wybranego typu, fasonu lub koloru garnituru. W dalszej części wpisu skoncentrujemy się z kolei na konkretnych rodzajach garniturów, tak aby umożliwić Ci zorientowanie się w dostępnych na rynku możliwościach.

chłopak w garniturze i dziewczyna w sukience studniówkowej

O czym powinieneś zatem pamiętać bez względu na wszystko?

Po pierwsze (i najważniejsze) – garnitur studniówkowy może dobrze się prezentować, wyłącznie wtedy kiedy jest odpowiednio dopasowany do Twojej sylwetki. Kwestia jego koloru, jakości materiałów, ceny, czy jakiegokolwiek innego czynnika jest w tym przypadku o wiele mniej istotna. Pamiętaj wobec tego, żeby garnitur nie był zbyt obszerny, co zamiast wyeksponować atuty Twojego ciała, pogorszyłoby jego prezencję. Ponadto niezwykle istotne jest także to, czy tylne (pojedyncze lub podwójne, w zależności od konkretnego wariantu marynarki) rozcięcie nie rozchodzi się na boki oraz to, w jaki sposób materiał układa się na plecach – bezwzględnie nie może się marszczyć.

Po drugie należy także brać pod uwagę powszechnie obowiązujące (choć nie przez wszystkich znane i respektowane) zasady dress code’u, zgodnie z którymi rękawy marynarki muszą sięgać do poziomu nadgarstków, lecz przy tym nie mogą także zakrywać całej powierzchni mankietów, znajdującej się pod spodem, koszuli. Optymalnie rękawy marynarki powinny być krótsze od rękawów koszuli o mniej-więcej 15 milimetrów. Dodatkowo właściwa część marynarki garniturowej również nie powinna być zbyt długa. Obecnie, wśród modnych garniturów, najczęściej spotyka się modele kończące się w połowie pośladków.

I wreszcie po trzecie – garnitur studniówkowy należy dobrać tak, aby nasz elegancki wygląd nie wpływał negatywnie na samą przyjemność z uczestnictwa w balu przedmaturalnym. Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej cech, powinien być on zatem również wygodny – żeby nie ograniczać naszej swobody ruchów podczas tańca – oraz przewiewny, co pozwoli uniknąć ryzyka przegrzania się – w końcu studniówka to huczna zabawa.

Rodzaje garniturów

Ponieważ omówiliśmy sobie już kluczowe wskazówki ogólne, odnośnie do wyboru właściwego garnituru na studniówkę, należałoby przejść do kolejnego etapu, jakim jest scharakteryzowanie pokrótce dostępnego asortymentu.   

Polski rynek obfituje w garnitury męskie na studniówkę, występujące w bardzo rozmaitych wariantach. W ramach najbardziej ogólnej systematyki podziału, wyróżnia się dwie podstawowe klasyfikacje. Pierwszą z nich jest podział w zależności od ilości elementów, który obejmuje poniższe kategorie:

  •         garnitury dwuczęściowe, czyli komplety zawierające w sobie dwie części stroju – marynarkę i spodnie,
  •         oraz garnitury trzyczęściowe, uwzględniające również – oprócz elementów wspomnianych wcześniej – kamizelkę.

Drugi rodzaj klasyfikacji skoncentrowany jest z kolei na docelowym przeznaczeniu stroju. Ów podział uwzględnia przede wszystkim:

  •         Garnitury wizytowe, nazywane powszechnie również klasycznymi lub wieczorowymi. Stroje z tej kategorii dedykowane są przede wszystkim na ważne i wzniosłe uroczystości, jak ślub, chrzciny, komunie, czy też właśnie studniówki, o ile przyjęta w ich przypadku formuła jest na tyle oficjalna. Marynarki garniturów tego rodzaju posiadają klapy zamknięte oraz proste kieszenie, pozbawione patek. Nosi się je przeważnie w komplecie z koszulami w odcieniach bieli oraz z kamizelkami. Spodnie także są proste, zaś ich nogawki nie zawierają mankietów.
  •         Garnitury robocze, polecane do stosowania na co dzień w pracy. Posiadają klapy otwarte oraz od dwóch do trzech guzików. Najpowszechniej występują one w kolorach: granatowy, brązowy oraz szary. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż zapewniają relatywnie duży komfort poruszania się.
  •         Garnitury sportowe, szczególnie cenione przez młodszych mężczyzn. Doskonale nadają się na mniej oficjalne wyjścia (randki, spotkania ze znajomymi, czy też imprezy służbowe). Pod względem wizualnym bardzo zbliżone są do wspomnianych wcześniej strojów wizytowych, jednak mogą różnić się od nich np. poszerzoną objętością kieszeni lub uwzględnieniem mankietów w obrębie nogawek spodni. Dużą zaletą garniturów sportowych jest oferowana przez nie, niemal nieograniczona, swoboda w kontekście doboru pasującej koszuli.

para w strojach studniówkowych przed wyjściem na bal

Garnitury młodzieżowe czy poważne?

Który ze wspomnianych wcześniej rodzajów garniturów, będzie bardziej odpowiedni na studniówkę? Pierwszym i podstawowym wyborem są zwykle garnitury poważne, czyli wizytowe. Nie zawsze jest to jednak wybór właściwy.

Jeśli bal przedmaturalny ma odbywać się w sali bankietowej luksusowego, pięciogwiazdkowego hotelu, rzeczywiście warto wybrać strój poważny i odpowiednio wpasowujący się w atmosferę tego miejsca. W przypadku jednak studniówek o nieco odmiennej formule – np. organizowanych w klubie lub klimatycznej knajpce – garnitur wieczorowy może okazać się zbyt oficjalny i zwyczajnie odstający od całokształtu imprezy. Wówczas bowiem rozwiązaniem o wiele lepszym mógłby okazać się garnitur sportowy.

Aby podjąć odpowiednią decyzję, oprócz miejsca, w którym ma odbywać się bal i przyjętej w ramach niego konwencji, należy ponadto wziąć pod uwagę również strój naszej partnerki, a także nasze własne preferencje oraz cechy urody. Nie każdy bowiem dobrze prezentuje się w strojach bardzo eleganckich, a tym bardziej nie wszyscy się w nich dobrze czują.

Inny strój na studniówkę dla chłopaka

Garnitur to najczęściej wybierany, lecz z pewnością niejedyny dostępny wariant stroju na studniówkę. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle innych gości lub zwyczajnie nie lubisz siebie w garniturze, do dyspozycji masz m.in. następujące alternatywy:

  •         Smokingi – opcja bardziej elegancka, niż garnitur klasyczny, jednak wciąż w mniejszym stopniu oficjalna, niż frak. Smoking posiada marynarkę o podkreślonej talii, pojedyncze rozcięcie, jeden guzik oraz precyzyjnie dopasowany do sylwetki kształt. Do kompletu najczęściej stosuje się muszkę.
  •         Fraki – niemal najbardziej klasyczny rodzaj męskiego stroju. Charakterystyczną cechą fraka jest marynarka o krótkim przedzie z guzikami oraz tyle posiadającym dwie przedłużone poły. Dodatkowo frak uzupełniany jest białą koszulą, z odpowiednio wyprofilowanym kołnierzem, muszką, a także kamizelką, również występującą w kolorze białym.
  •         Surduty – stosowane na co dzień w połączeniu z kamizelkami, koszulami w barwach bieli oraz jedwabnymi fularami. Posiadają dłuższą, wyposażoną w pojedynczy guzik marynarkę, subtelnie podkreśloną w talii.

Podsumowanie

    Szukając garnituru na studniówkę warto zatem zwrócić uwagę na charakter imprezy, miejsce gdzie się odbywa, swoją sylwetkę oraz aktualne trendy. Studniówka jest tylko jeden raz w życiu, dlatego wybór garnituru powinien być poprzedzony rozeznaniem. Dzięki temu wybierzemy go świadomie i idealnie dopasujemy się do klimatu studniówkowego. Udanej imprezy!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ