Budownictwo to jedna z tych dziedzin, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Ze względu na rozwój budownictwa nieustannie testuje się różne nowe technologie i narzędzia, które mają ułatwiać pracę osób pracujących na przykład na wysokości. Niestety, wypadki i tak zdarzają się i będą się zdarzać – nie unikniemy tego, ale za to możemy zwiększać wiedzę pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.

BHP w budownictwie – dlaczego to takie ważne?

Ponieważ wypadki na budowach zdarzają się bardzo często i niestety, wielu poszkodowanych to nowi pracownicy w firmie, którzy nie zdążyli przyswoić sobie prawidłowo materiałów ze szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego właśnie tak ważne jest dopilnowanie tego, czy pracownik na pewno zapoznał się z obowiązującymi zasadami i wie, jak zachowywać się w różnych sytuacjach (wiadomo, że inaczej będzie wyglądać praca na ziemi, a inaczej na wysokości). Wiadomo, że średnio co trzy dni na budowie ginie jedna osoba – to porażające statystyki. Przedsiębiorcy powinni robić wszystko, by liczba osób ginących w pracy sukcesywnie zmniejszała się. Jednym ze sposobów na to jest właśnie dbanie o odpowiednie przeszkolenie pracownika.

O czym pracownik na budowie musi wiedzieć?

Przede wszystkim o tym, że nigdy nie powinien wchodzić na wysokości czy w jakiekolwiek miejsca zagrażające jemu zdrowiu bez środków ochrony indywidualnej. To poważna sprawa, bo czasem nawet kilka sekund bez kasku może być śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia pracownika. Wystarczy, że coś osunie się z rusztowania, spadnie na jego głowę i tragedia gotowa. Niezwykle ważne jest też to, by pracownicy zawsze pamiętali o stosowaniu odpowiednich oznaczeń na budowanie. Na szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy dla budowlańców omawia się m.in. znaki stosowane przy zabezpieczaniu placu budowy. Ta pozornie błaha rzecz może uratować życie np. nowym pracownikom, którzy nie wiedzą, że w danym miejscu ściana może się zawalić, czy też że coś nie posiada odpowiednio stabilnej konstrukcji i nie można po tym wchodzić.

Jaka praca na budowie jest najbardziej niebezpieczna?

Tak naprawdę każde działanie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, jeśli pracownik nie przestrzega swoich obowiązków. Niemniej jednak wiadomo, że najwięcej wypadków zdarza się na tych budowach, na których pracuje się na dużych wysokościach. Ponadto wypadki często wiążą się np. z przygnieceniem pracownika przez coś ciężkiego, czasem dochodzi też do porażenia prądem. Do pracy szczególnie niebezpiecznej zalicza się również działania wykonywane na rusztowaniach, na dachach oraz w głębokich wykopach. Szkolenia z bhp uchronią pracowników przed błędami i sprawią, że będą oni bardziej ostrożni (szczególnie, gdy zapoznają się z zatrważającymi statystykami dotyczącymi wypadków śmiertelnych na budowie). Jeśli dbasz o swoich pracowników, zapewnij im odpowiednich szkoleniowców, którzy przygotują podwładnych (zwłaszcza tych nowych!) do pracy w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ