Zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie coraz więcej ludzi popala w wolnym czasie shishę. O ile w krajach Bliskiego Wschodu taka kultura jest czymś normalnym o tyle u nas fajki wodne nie były, aż tak popularne. Wszystko jednak zmieniło się wraz z otworzeniem się ludzi na podróżowanie i poznawanie nowych doświadczeń, a także mieszaniem się kultur. Jeszcze wiele lat temu fajki przywożone były co najwyżej jako prezent z zagranicznych wojaży natomiast dzisiaj można je z powodzeniem zakupić w pierwszym lepszym sklepie z takimi akcesoriami.

Nieco historii o fajkach wodnych

Dzisiejsze fajki wodne różnią się nieco od tych, które użytkowane były wieki temu w krajach Bliskiego Wschodu. Warto tu dodać, że fajka pochodzi najprawdopodobniej z Indii, Pakistanu i tych okolic. Jej historia jest długa, ale tak naprawdę nie wiadomo dokładnie kiedy powstała pierwsza fajka. Wiadomo jednak jak wyglądały pierwsze modele. Otóż wykonywane były z orzechów kokosowych i różnego rodzaju drewna. Dopiero po wielu latach zaczęto wprowadzać do ich budowy elementy metalu i szkła zarówno ze względów estetycznych jak też wytrzymałościowych. Kiedy fajki pojawiły się w Turcji i innych rozwiniętych krajach arabskich zaczęto je palić bardzo często szczególnie wśród wyższej klasy społecznej. Tak właśnie rozpoczęła się kultura na palenie fajek wodnych, która dzisiaj rozprzestrzeniła się już na cały świat. Nie chodzi tu bowiem o samo palenie tytoniu, ale przede wszystkim cały rytuał i spędzenie czasu.

Zmiany w preferencjach palenia fajki wodnej

Niegdyś fajki wodne służyły do palenia tytoniu naturalnego. Dzisiaj można również cieszyć się takim sposobem palenia jednak coraz więcej ludzi wybiera słodkie, ciekawe zapachy i smaki. Uzyskać można je w bardzo łatwy sposób dodając specjalnej melasy do tytoniu i węgielków. Smaki takie jak jabłko, wiśnia czy też winogron podbijają serca i podniebienia ludzi na całym świecie. Warto tu także dodać, że wiele osób decyduje się na palenie shishy właśnie z tego powodu, że smakowy tytoń nie śmierdzi i jest przyjemny.

Rytuał palenia shishy – pomysł na spędzenie wolnego czasu?

O co chodzi w tym całym paleniu shishy? Przede wszystkim jest to sposób spędzenia mile czasu ze znajomymi i przyjaciółmi. Wspólne dzielenie się fajką przywędrowało do nas z Bliskiego Wschodu i zostało na dobre. Zarówno młodzież jak też starsze osoby częściej sięgają dzisiaj po shishę niż zwyczajne papierosy. Nie chodzi tu bowiem o palenie samego tytoniu tylko cały rytuał, który jest związany z rozpalaniem fajek wodnych czy też przekazywaniem sobie fajki z ręki do ręki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ