Piwa kraftowe w ostatnich latach zyskują dużą popularność. Przekonują się do nich nawet osoby, które do tej pory nie były zwolennikami tego trunku. Na rynku dostępne są jednak różne gatunki. Czym się różnią? Które piwo rzemieślnicze warto wybrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Piwa jasne
Pils, a właściwie Pilzner, to najbardziej klasyczny gatunek piwa. Wywodzi się z Czech i jest piwem dolnej fermentacji. Doskonale gasi pragnienie, dlatego często można je spotkać wśród plażowiczów. Posiada lżejszą lub mocniejszą goryczkę – w zależności od chmielu, który został użyty do jego produkcji. Innym rodzajem piwa jasnego jest lager (występuje też w wersji ciemnej). To również piwo dolnej fermentacji. Ma większą zawartość ekstraktu i alkoholu oraz ciemniejszy kolor niż pils. Ciekawą wersją jasnego piwa, oferowanego chociażby przez Browar Tenczynek, jest Cesky Lezak. To piwo rzemieślnicze bazujące na bardzo aromatycznym chmielu żateckim, uprawianym w Czechach od niemal 1000 lat.
Piwa ciemne
Ciemne piwa rzemieślnicze mogą natomiast występować chociażby w formie portera. To bardzo charakterystyczne piwo o smaku i aromacie z nutami karmelu, toffi, orzecha, suszonej śliwki albo wiśni. Czasem w porterze używane są też słody nadające trunkowi posmaku czekolady. Z wyglądu porter jest natomiast niemal czarny. Nadto ma dość dużą zawartość alkoholu – z reguły 9 procent oraz 22 procent ekstraktu. Z tradycyjnie ciemnych piw należy nadto wymienić równie ciężkie i mocno kawowe stouty. Poza tym wiele piw występuje zarówno w wersji ciemnej, jak i jasnej. Tak jest chociażby ze wspomnianymi wcześniej lagerami, ale również APA-mi oraz IPA-mi.
Piwa pszeniczne
Piwa pszeniczne można przypisać zarówno do piw jasnych, jak i ciemnych. Występują bowiem w obu wersjach. Zasługują jednak na opisanie ich w odrębnej kategorii. To bowiem bardzo wyjątkowe trunki. Najczęściej to właśnie piwa pszeniczne przekonują do picia piwa osoby, które do tej pory raczej stroniły od tego rodzaju alkoholu. Mają delikatny, lekko słodkawy posmak oraz charakterystyczny, mętny wygląd. Piwo pszeniczne doskonale komponuje się z bananami, goździkami oraz cytrusami, dlatego są to najczęściej używane w produkcji tego piwa dodatki.
Piwa smakowe
Często browary decydują się też na produkowanie typowych piw smakowych. Najczęściej bazą do nich jest pils albo lager. Tego typu trunki są bardzo lekkie i bardzo orzeźwiające. Statystycznie częściej sięgają po nie panie, ale na pewno przypadną do gustu i panom. Szczególnie ciekawą propozycją jest piwo rzemieślnicze z marakują od Browaru Tenczynek – https://browar-tenczynek.pl/kategoria/piwa/.