Z tego względu, że świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania się i wprowadzania sportu w życiu wzrosła, ogromnie popularny stał się rower. Zdecydowanie więcej ludzi wybiera właśnie ten środek transportu, a nie autobus czy własny samochód. Nierzadko można sprytnie ominąć uliczne korki i o wiele szybciej dotrzeć do celu jakim jest szkoła czy miejsce pracy.
Można też jeździć rekreacyjnie albo w ramach treningu. Kolarstwo (bez znaczenia czy miejskie czy górskie) to prawdziwy pochłaniacz kalorii i łatwo się pozbyć nadprogramowego tłuszczyku. Warto więc zainwestować w taki sprzęt. Na co trzeba jednak uważać i jakich błędów unikać podczas kupna roweru?
Wybór roweru pod kątem wyglądu
Każdy sklep z rowerami posiada dosyć pokaźną kolekcję. Są zwykle posegregowane kategoriami według grup wiekowych, dla których zostały stworzone oraz według płci. Istnieją naprawdę przeróżne typy. Jedne są wyższe, drugie niższe, szersze, cieńsze i tym podobne. Różnią się także kolorami, motywem i kształtem.
Wielu ludzi (a już w szczególności ci, którzy rower używać chcą tylko w celu dostania się z miejsca A do miejsca B) wybiera sprzęt stosując kryterium wyglądu. Jeśli im się podoba – kupują, a jeśli nie – szukają dalej. Taka postawa nie jest polecana. Korzystny wygląd może tuszować złe parametry roweru albo jakieś wady.
Tak samo jak samochodu nie można wybrać w salonie patrząc jedynie na kolor lakieru, tak samo jest z rowerami. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o jazdę próbną (choćby w obrębie sklepu), albo „przymierzenie” wybranego modelu do własnej osoby. Polega to na dostosowaniu wysokości siodełka do swojego wzrostu.
Następnie trzeba usiąść na rowerze, ręce położyć na kierownicy (jedną można trzymać się na przykład ściany, aby nie stracić równowagi) i pedałować do tyłu (chyba, że dany model posiada mechanizm hamowania podczas ruszania pedałami w tył) Wówczas koła nie będą się kręciły, a kupiec będzie w stanie ocenić czy dany rower do niego pasuje.
Zakupy internetowe, czyli kupowanie kota w worku
Co prawda, w dzisiejszych czasach w Internecie można kupić dosłownie wszystko, to jednak nie warto ryzykować i wybierać sklep rowerowy online. Nie trzeba się obawiać tego, że jakaś firma przyśle inny model lub zdeformowany. Takie rzeczy zdarzają się już coraz rzadziej. Innym problemem jest odpowiednie dobranie roweru do swojej sylwetki i postury.
Na internetowych stronach sklepów widać jedynie zdjęcia (które w zdecydowanej większości są mocno przerysowane i dobrze dopracowane w taki sposób, żeby nie było żadnej skazy) i nie ma ani jednego odnośnika, dzięki któremu można by było dopasować rower do siebie.
Oczywiście parametry i wymiary są wymienione i opisane, ale i tak ciężko jest to sobie wyobrazić i oszacować czy akurat ten model będzie perfekcyjny. Całe szczęście, istnieje wpis w kodeksie prawnym, który mówi, że każdy konsument ma prawo do oddania zakupionego przedmiotu w ciągu czternastu dni od zawarcia umowy.
Nie jest więc tak, że gdy przyjdzie nieprawidłowy lub niepasujący rower, to już nic się z tym nie da zrobić. Da się, ale jest to kosztowne. Sumę za wysłanie z powrotem sprzętu musi niestety pokryć klient. Rower jest bardzo ciężki, przez co przesyłka może się okazać naprawdę kosztowna.
Nieinteresowanie się szczegółami
Niestety duża część społeczeństwa idąc w celu kupna roweru nie zwracają uwagi na szczegóły albo nawet nie wiedzą, że są one istotne i mogą mieć duży wpływ na późniejszy komfort jazdy. Sklep rowerowy powinien zapewniać odpowiedni personel, który w razie potrzeby wyjawiłby wszelkie informacje, a także pomógłby w wyborze. Pierwszym przykładem jest grubość opon. Szerokie, mocarne i posiadające wypustki najlepiej sprawdzą się na nieregularnym podłożu pełnym dziur, wzniesień i tym podobne.
Rowery do jazdy po mieście mają chudsze opony, ponieważ jedzie się po twardej nawierzchni i potężne opony mogłyby jedynie zawadzać. Tu także liczy się obecność lub brak amortyzatorów. Jeśli ktoś wie, że będzie jeździł na przykład po leśnych albo polnych ścieżkach, to zdecydowanie powinien wybierać taki rower, który będzie je posiadał.