Poczucie ciągłego napięcia, silny stres, życie pod presją, stany lękowe, chroniczne rozdrażnienie i notoryczne zdenerwowanie – to wszystko i szereg innych wywołujących dyskomfort symptomów alarmuje, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Warto wybrać się do specjalisty, który powinien przeprowadzić stosowne badania w kierunku wykluczenia bądź zdiagnozowania nerwicy. Z danych statystycznych wynika, że na to poważne schorzenie, z roku na rok, cierpi coraz szersze grono osób, w szczególności młodych uczestniczących w ciągłym wyścigu szczurów, zapracowanych i zabieganych oraz ludzi w sile wieku, przytłoczonych codziennością. Jakie konkretnie są przyczyny nerwicy? Poczytaj dalej.

Podłoże egzogenne


Do najpowszechniejszych czynników wywołujących nerwicę zalicza się bodźce egzogenne, a zatem pochodzenia zewnętrznego, które atakują chorego z otoczenia. Przede wszystkim w grę wchodzi wówczas szeroko pojmowane niezrozumienie – pacjent odczuwa sprzeczności między swymi potrzebami, a tym co musi robić, jak żyje, w jakim środowisku się obraca. W tym zakresie można mówić o kontaktach zawodowych, miejscu pracy, sytuacji życiowej itd. Przeważnie podatni na zachorowanie na nerwicę z powodów egzogennych są ludzie nieodporni na stres i niezaradni, bądź niesamodzielni. Do czynników zewnętrznych zaliczyć należy także przeszłość chorego, a stricte – warunki w jakich został wychowany oraz model wychowania zastosowany przez jego rodzinę. Na podstawie badań nad przyczynami nerwicy, zdecydowanie psychologowie podkreślają, iż sporo przypadków pacjentów w mocno zaawansowanym stadium tej choroby ma urazy z dzieciństwa – brak właściwej opieki ze strony rodziców, za duże oczekiwania opiekunów względem dziecka, rywalizacja między rodzeństwem, trauma z powodu utraty jednego z rodziców, czy przykłady różnych patologii typu uzależnienie któregoś z domowników od alkoholu, stosowanie przemocy itd.

Podłoże endogenne


W tym wypadku chodzi o dziedziczne nerwice, które stanowią zaburzenia uwarunkowane genetycznie i o podłożu neurobiochemicznym, a zatem prościej twierdząc, mowa wówczas o nerwicy przenoszonej z ojca na syna, z matki na córkę itd. Co do wyżej wymienionych bodźców neurobiochemicznych z kolei, warto wspomnieć, iż są to rozmaite anomalie w zakresie stężeń neuroprzekaźników odpowiadających za właściwe działanie mózgu w ośrodkowym układzie nerwowym. Kolejnym czynnikiem wywołującym częstokroć nerwice są problemy hormonalne związane z poziomem kortyzolu. Im więcej jest go w organizmie, tym większy stres odczuwamy. W końcu prowadzi to do przewlekłego napięcia, a następnie nerwicy, depresji, czy też stanów lękowych. Trzeba pamiętać, że notorycznie podwyższany kortyzol może skutkować destrukcją komórek nerwowych i nieodwracalnymi zaburzeniami psychicznymi.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ