Kredyt na samochód to tak naprawdę pożyczka na dowolny środek transportu. Oprócz aut osobowych oferta banków obejmuje także między innymi motocykle, samochody ciężarowe, ciągniki rolnicze, przyczepy i łodzie. Kredyt tego typu można zaciągnąć na pojazdy nowe i używane zakupione w salonie, komisie, od osoby prywatnej i sprowadzone z innego kraju.
Kredyt na samochód, motocykl, skuter: na co można przeznaczyć pożyczkę?
Kredyt samochodowy zaciąga się na zakup pojazdów. Najczęściej są to auta osobowe, ale większość banków udziela pożyczek także na inne środki transportu, takie jak:
- samochody ciężarowe,
- minibusy,
- motocykle, skutery, quady,
- łodzie i inny sprzęt pływający (motorówki, żaglówki, jachty),
- przyczepy campingowe i campery,
- przyczepy towarowe.
Osoby prowadzące firmę lub gospodarstwo rolne mogą kredytować także zakup ciągników rolniczych, autobusów, naczep towarowych, koparek, ładowarek i innych pojazdów niezbędnych do prowadzenia działalności.
Pożyczka na samochód z salonu, używany i sprowadzony
Kredytowany środek transportu nie musi być fabrycznie nowy. Banki przyznają kredyty na samochody pochodzące zarówno z salonu motoryzacyjnego, komisu aut używanych, jak i kupione od osoby prywatnej. Istnieje także możliwość uzyskania pożyczki na auto sprowadzone z zagranicy. Bank może natomiast określić maksymalny wiek pojazdu i jego wartość. Większość kredytów samochodowych zaciąganych jest na kwoty od 5 do 100 tysięcy złotych, ale w ofertach banków znajdują się także pożyczki na mniejsze i większe kwoty. W przypadku zakupu droższych samochodów często wymagany jest wkład własny w wysokości 5-30% wartości pojazdu.
Dlaczego kredyt samochodowy jest korzystniejszy niż gotówkowy?
Kredyty samochodowe są z reguły oferowane klientom na korzystniejszych warunkach niż pożyczki konsumpcyjne na dowolny cel. Kredyt na samochód jest niżej oprocentowany, co wiąże się z mniejszymi odsetkami. Banki mogą sobie na to pozwolić, ponieważ zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zakupiony pojazd. Kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem auta dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty kredytu. Do tego czasu środek transportu należy do banku.