Zakup samochodu bez względu na to, czy jest on nowy, czy używany, zawsze oznacza duży wydatek dla domowego budżetu. Przyznać jednak trzeba, że w przypadku aut używanych jest on zdecydowanie mniejszy.
To właśnie dlatego rynek samochodów używanych wciąż prężnie się rozwija. Nie zmienia to jednak faktu, iż nawet wtedy, kiedy decydujemy się kupić samochód używany, musimy dysponować odpowiednią sumą. Jej wysokość uzależniona jest oczywiście od marki, rocznika oraz stanu technicznego samochodu. Jednak musimy liczyć się z tym, że w ostatnim czasie ceny samochodów, także używanych, mocno wzrosły. Skąd zatem wziąć pieniądze na ten cel? Rozwiązaniem problemu może okazać się kredyt samochodowy. Pozyskane za jego pośrednictwem środki umożliwią finalizację transakcji i zdobycie wymarzonego auta. W związku z tym, że ofert kredytów samochodowych jest wiele, przed podjęciem decyzji co do jej wyboru, warto upewnić się, że zapewnia ona wystarczająco atrakcyjne warunki. Pomocny w wyborze tej najbardziej atrakcyjnej może okazać się przegląd ofert kredytów samochodowych. Zamieszczamy go poniżej.
Zakup samochodu na kredyt – kiedy może okazać się dobrym rozwiązaniem?
Zakup samochodu na kredyt wciąż jest najczęściej wybieraną opcją przez wielu kupujących. Dotyczy to zarówno zakupów dokonywanych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość nabycia nowego pojazdu, nawet wtedy, kiedy nie ma się wystarczających środków. Wielu klientów sięga też po kredyt, gdyż nie chce na zakup samochodu przeznaczać wszystkich zgromadzonych oszczędności. Nie brakuje jednak też sceptyków, którzy nie są do końca przekonani, czy kredyt na samochód jest dobrym rozwiązaniem. Ich obawy w dużej mierze wynikają ze strachu przed zadłużeniem. Warto jednak pamiętać o tym, iż znalezienie atrakcyjnej oferty kredytu, która zapewnia elastyczne warunki spłaty zobowiązania, w znacznym stopniu ogranicza trudności w spłacie kredytu (1). Ważne, by decydując się na jego zaciągnięcie, realnie ocenić własne możliwości finansowe i dopasować do nich wysokość pożyczki. Aby znaleźć najbardziej atrakcyjną i najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb ofertę kredytu samochodowego, należy starannie przeanalizować kilka kolejnych propozycji, korzystając z przeglądu ofert, w którym zostały zawarte te, które są najbardziej atrakcyjne pod względem proponowanych warunków.
Przegląd ofert kredytu samochodowego – luty 2022
- Kredyt samochodowy od BNP Paribas, którego koszty kolejno wynoszą: całkowite RRSO – 10,19%, oprocentowanie – 7,2%, prowizja za udzielenie kredytu – 5%.
- Kredyt samochodowy od Santander Consumer Bank, w przypadku którego koszty wynoszą: całkowite RRSO 10,10%, oprocentowanie – 6,99%, prowizja – 7%.
- Kredyt samochodowy od inbank, w którym koszty wynoszą: całkowite RRSO – 11,05%, oprocentowanie 6,99%, prowizja 6,99%.
Przegląd został przygotowany w oparciu o założenia, w których maksymalna kwota kredytu wynosi 30 tys. zł. z okresem kredytowania 48 miesięcy (2). Aby sprawdzić warunki przedstawionych ofert w oparciu o swoje potrzeby, należy skorzystać z wygodnego i niezwykle funkcjonalnego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu. Umożliwia on przygotowanie wstępnej symulacji przebiegu spłaty zadłużenia, co pozwala w realny sposób ocenić stopień trudności spłaty zadłużenia. Przed podpisaniem umowy o udzielenie kredytu należy bardzo dokładnie zapoznać się z zawartymi w niej warunkami. Wszystkie kwestie budzące wątpliwości należy wyjaśnić podczas rozmowy z przedstawicielem placówki, z której usług zamierza się skorzystać. Racjonalne i rzeczowe podejście do umowy kredytowej pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko ewentualnych trudności w spłacie zadłużenia.
Źródła:
https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy/
finanse.rankomat.pl/kredyty/ranking-kredytow-samochodowych/