Która witamina jest niezbędna dla Twoich włosów

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Troszcząc się o ich kondycję należy pamiętać jednocześnie o właściwej pielęgnacji oraz zbilansowanej diecie, bogatej w niezbędne dla włosów składniki odżywcze. Jedną z najważniejszych witamin, wpływających na stan włosów jest biotyna. Dlaczego jest ona tak istotna i w jakich produktach ją znajdziemy? Dowiesz się z tego z naszego artykułu.

Naturalne źródła witaminy B7

Biotyna (https://www.biofarm.pl/produkty-1/kosmetyki), funkcjonująca również jako witamina H lub B7, określana bywa często mianem witaminy włosów i paznokci. Dzieje się tak, ponieważ w swym składzie zawiera  ona m.in. cząsteczki siarki, która występuje w białkach budujących kreatynę. Z kolei kreatyna to podstawowy budulec włosów oraz paznokci. Nie dziwi więc fakt, że witamina H w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy porostu włosów, jednocześnie wzmacniając ich strukturę. Witaminę tę możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, dlatego tak istotna jest różnorodna i zdrowa dieta. Witaminę B7 znajdziemy przede wszystkim w orzechach, płatkach zbożowych, mleku czy żółtku jajka. Inne produkty z zawartością tej witaminy to np. łosoś, sardynki, tuńczyk czy kalafior.

Wypadanie włosów jako konsekwencja niedoborów witaminy H

Niedobory witaminy H, istotnie wpływającej na kondycję włosów, mogą powodować ich osłabienie, a w konsekwencji – wypadanie. Należy jednak pamiętać, iż przyczyn łysienia może być wiele. Do najpopularniejszych czynników powodujących łysienie należą między innymi wahania hormonalne związane np. z niewłaściwą pracą tarczycy, czy też zaburzenia hormonalne u kobiet, związane z menopauzą lub ciążą oraz okresem poporodowym. Wśród innych przyczyn nadmiernej utraty włosów wymienia się także choroby skóry czy też stosowanie niektórych grup leków. Nie bez wpływu na kondycję włosów pozostaje też styl życia (w tym nieodpowiednia, mało zbilansowana dieta) oraz codzienne narażenie na stres.

Biotyna w kosmetykach

Jeśli przyczynę wypadania włosów stanowi niedobór biotyny, w celu poprawy kondycji włosów warto urozmaicić codzienną dietę wprowadzając do jadłospisu produkty bogate w witaminę H. Dobrym rozwiązaniem będzie również wspomagające stosowanie kosmetyków w zawartością tej witaminy, które poprawią gęstość włosów oraz stan łuski. Warto w takim przypadku zadziałać ze zdwojoną siłą, stosując zarówno szampon z witaminą H, jak i specjalną odżywkę, która dodatkowo nawilży włosy i ułatwi ich rozczesywanie. Tak odżywione włosy będą zdecydowanie mniej podatne na wypadanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ