Stawy to ruchome połączenia między kośćmi. Dzięki stawom kości mogą się względem siebie przemieszczać. Są otoczone chrząstką, która na skutek różnych czynników ulega ścieraniu, a nawet całkowitej degeneracji. Wiele osób – w różnym wieku, boryka się z bólem stawów. Przyczyn powstania bólu jest wiele. Jednym z powodów jest prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Na ból stawów cierpią osoby, które spędzają długi czas w pozycji siedzącej, zachowujące nieprawidłową postawę ciała, na przykład garbią się w trakcie chodzenia lub siedzenia. Ból stawów może być też skutkiem urazu lub dużego obciążenia. Stawy obciążają nadmierna tusza, a także intensywne ćwiczenia – na bóle stawów kolanowych skarżą się biegacze. Czy ból stawów można wyleczyć? Można osłabić ból, zażywając środki farmakologiczne lub stosując zabiegi rehabilitacyjne. Jednak, co ważne, w pierwszej kolejności należy skupić się na przyczynach – wyeliminować czynniki powodujące ból, a następnie usuwać objawy.
Jak leczyć ból stawów?
Uporczywy ból stawów wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza, który zaleci właściwą farmakoterapię – silne leki są dostępne na receptę. Bez recepty kupimy, działające miejscowo, żele oraz plastry o właściwościach rozgrzewających i przeciwzapalnych. Aby wyeliminować objawy bólu, można stosować leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne w formie doustnych tabletek. Oprócz środków farmakologicznych pomocne są także zabiegi rehabilitacyjne. Z popularnych warto wymienić hydroterapię, w której trakcie ból jest niwelowany za pomocą strumienia wody, czy zabiegi wykorzystujące właściwości prądu – diatermia, galwanizacja, diadynamik. W leczeniu bólu pomagają ćwiczenia fizyczne – rozciągająca gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze.
Naturalne metody uśmierzające ból stawów
Naturalne sposoby leczenia bólu, przy wykorzystaniu dostępnych bez recepty środków, cieszą się ogromną popularnością, gdyż nie wiążą się z koniecznością wizyty u lekarza i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Na szczególną uwagę, ze względu na potwierdzoną skuteczność, zasługują preparaty roślinne, w tym produkty na bazie imbiru, wiesiołka, kurkumy i wyciągów z wierzby. Czym się cechują?
• Imbir wyróżnia się wysoką zawartością składników o właściwościach rozgrzewających. Zawiera gingerol, który wykazuje działanie przeciwzapalne i skutecznie łagodzi ból stawów. Imbir najlepiej działa w połączeniu z miodem i cynamonem.
• Wiesiołek jest źródłem kwasu gamma-linolenowego (CLA), który uśmierza ból stawów i zmniejsza opuchlinę.
• Kurkuma zawiera kurkuminę, która redukuje stan zapalny stawów. Doskonale działa, szczególnie w połączeniu z miodem.
• Wyciągi z wierzby są źródłem salicyny o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Podsumowanie
Ból stawów powoduje ogromny dyskomfort i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jest powszechną dolegliwością, dotykającą osoby w różnym wieku… Czy faktycznie jesteśmy skazani na tę dolegliwość – ból pojawi się i tak, niezależnie od naszej woli? Nie do końca. Odpowiednio wcześnie możemy podjąć działania profilaktyczne w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się chorób układu ruchu. Bez wątpienia kluczem do zachowania właściwej kondycji układu kostnego jest połączenie aktywności fizycznej z racjonalną dietą.