Niektórzy ludzie, nawet nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest, by zadbać o odpowiedni poziom witamin w organizmie. Część osób reaguje dopiero wtedy, gdy wystąpią u nich jakiekolwiek choroby, co jest bardzo złym podejściem.
Czym jest witamina D?
Jest to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. Jeśli to pojęcie mówi niewiele dla osób, nieznających się na tematyce medycznej, to może lepiej przedstawić to z nieco innej strony, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie, za co odpowiada i jak powstaje.
Jeśli chodzi o ludzi, to najpowszechniejsza jest witamina D3, ponieważ to właśnie ona występuje w organizmach zwierząt. Głównie powstaje ona wskutek przemian chemicznych, które odbywają się w skórze człowieka, pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak jak wiadomo, ze słońcem nie mamy do czynienia cały czas, dlatego też można wzbogacać swoją dietę, o takie produkty jak ryby, jajka, czy również mleko.
Te produkty pomogą nam utrzymać odpowiednią dawkę witaminy D3 w organizmie, ponieważ o ile w okresie wiosny i lata jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie jej dostawy, dzięki promieniom słonecznym, to jesienią i zimą jest już zupełnie inaczej. Działa to także na zasadzie, że w bardziej nasłonecznionych rejonach, z niedoborem tej witaminy nie mają problemów.
Jakie są skutki niedoboru witaminy D3?
Ta witamina jest głównie odpowiedzialna za odpowiednie regulowanie gospodarki wapniowo – fosforanowej w organizmie, a więc za wszystko, co jest związane z kośćmi, z uzębieniem. Zapobiega więc takim chorobom jak osteoporoza, osteomalacja itd. Jest to najbardziej znane działanie tej witaminy i zazwyczaj, gdy mówi się o witaminie D, to podaje się przykłady związane z odpowiednim poziomem wapnia w organizmie i skutkami z tym związanymi.
Niewielu jednak wie, że witamina D3 oddziałuje także na układ immunologiczny organizmu, więc jest odpowiedzialna za zwiększenie odporności organizmu człowieka i dzięki jej odpowiedniemu poziomowi, spada możliwość występowania infekcji. Jeśli ktoś jeszcze bardziej zagłębi się w oddziaływanie witaminy D, to znajdzie informacje, że zbawiennie działa ona na występowanie chorób autoimmunologicznych, czy nowotworów.
Wśród występujących chorób, spowodowanych między innymi niedoborem tej witaminy, można znaleźć choroby układu sercowo – naczyniowego, a także choroby psychiczne, takie jak schizofrenia, czy nerwica lękowa. O odpowiedni poziom witaminy D3 powinny także dbać osoby narażone na cukrzycę, ponieważ jej niedobór powoduje cukrzycę typu pierwszego i drugiego.
Jakie dawki powinno się przyjmować, by zachować odpowiedni poziom witaminy D3, w organizmie?
Co do tego istnieją jeszcze spory, ponieważ niektórzy podają mniejsze dawki, a inni znacznie, nawet kilkukrotnie wyższe. Najlepiej jest, na początku sprawdzić, jaki jest poziom tej witaminy w naszym organizmie i jak go uregulować. Niektórzy lekarze, podają, że dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę D3, wygląda następująco:
• Noworodki i niemowlęta – 400 – 600 j.m.
• Dzieci i młodzież – 600 – 1000 j.m.
• Dorośli – 800 – 2000 j.m.
Tak to mniej więcej wygląda, lecz oczywiście wiele zależy także od tego, jaki jest charakter pracy danej osoby, czy choruje, czy pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, czy jest otyła, czy jest to osoba starsza, czy unika słońca itd.
Zależności jest wiele, lecz warto zadbać o dostarczanie dodatkowo w jakimkolwiek stopniu witaminy D. Można to robić naturalnymi sposobami, lub także poprzez zażywanie różnych suplementów.