Żyjesz w ciągłym stresie? Istnieją łatwe sposoby na szybkie odzyskanie spokoju. Poznaj je.

Odwróć uwagę

Twój niepokój może wynikać z nadmiernej koncentracji umysłu na stresującej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy przerwa psychiczna. Oderwij się od niepokojących myśli – poczytaj, spędź czas ze znajomymi, zajmij się swoim hobby lub obejrzyj film.

Ćwicz

Podczas aktywności fizycznej, twoje ciało uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój, zmniejszają napięcie mięśniowe i uspokajają. Regularny trening może ci przynieść także korzyści długoterminowe, np. zmniejszyć podatność na stres. Wybierz rodzaj ćwiczeń, który sprawia ci przyjemność. Może to być taniec, joga, bieganie, sport drużynowy czy po prostu spacerowanie.

Oddychaj

Jeśli w stresie nie możesz wyjść na spacer, skoncentruj się na powolnym, równomiernym oddechu. Dzięki temu dostarczysz organizmowi większej ilości tlenu i uwolnisz napięcie fizyczne. Równie prostym i skutecznym sposobem jest wzięcie kilku oddechów i rozpoczęcie liczenia. Skupiasz się wtedy na liczeniu, a nie na stresującej sytuacji.

Porozmawiaj z przyjacielem

Konwersacja z bratnią duszą pomoże ci się uspokoić i rozluźnić. Sprawi także, że poczujesz wsparcie. Niewykluczone, że bliska ci osoba potrafi cię rozśmieszyć, a śmiech także łagodzi stres.

Zajmij się pupilem

Opiekowanie się psem lub kotem również może działać, jak leki uspokajające. Udowodniono, że osoby spędzające czas ze swoimi zwierzętami są bardziej zrelaksowane i optymistyczne. Dobrym sposobem na ukojenie nerwów jest też odpoczynek na łonie natury.

Odżywaj się zdrowo

Pożywne jedzenie pomoże zrównoważyć twój nastrój i dostarczy ci energii, dzięki której łatwiej pokonasz problemy. Badania sugerują, że pokarmami przydatnymi w walce ze stresem są np. owoce jagodowe, orzechy włoskie, pomarańcze, awokado czy szparagi.

Unikaj stymulantów

Używki mogą utrudniać relaks i wyciszenie. Klasycznym przykładem jest tu pobudzająca kofeina. Unikaj także sięgania po papierosy i alkohol. Nikotyna podnosi tętno i ciśnienie krwi, utrudniając uspokojenie się. Natomiast picie alkoholu w celu radzenia sobie ze stresem, uniemożliwi ci rzeczywiste rozwiązanie problemów.

Myśl pozytywnie

Nie skupiaj się na kontrolowaniu sytuacji, na które nie masz wpływu. Skup się za to na kontrolowaniu emocji. Spróbuj spojrzeć na swoje lęki z innej perspektywy. Staraj się myśleć optymistycznie i zachowaj w tym konsekwencję. Z czasem zobaczysz większość sytuacji w bardziej pozytywnym świetle.

Więcej na:  http://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ