Na co zwrócić uwagę, kupując wiatrówkę?

0
550

Strzelectwo należy do tych hobby, po które chętnie sięgają osoby spragnione zarówno nietypowej rozrywki, poprawy własnych umiejętności, jak i sportowej rywalizacji. Wykorzystanie odpowiedniej broni, nawet w przypadku osób początkujących, może łatwo przerodzić się w wieloletnią pasję. Dlatego specjalnie dla osób, które chcą sięgnąć po broń pierwszy raz, przygotowaliśmy nasz krótki poradnik opowiadający o jej najważniejszych aspektach.

Wiatrówka – krótka czy długa?

Najczęściej osoby początkujące sięgają po wiatrówki, które, zgodnie z polskim prawem, nie wymagają posiadania pozwolenia na broń. Pierwszym pytaniem, jakie się w związku z nimi pojawia, jest oczywiście rodzaj sprzętu: długi czy krótki?

W dużej mierze wybór ten może zostać podyktowany preferencjami strzelca. Jeśli zamierza strzelać rekreacyjne, hobbystycznie i na krótkie odległości, doskonale sprawdzą się do tego krótkie wiatrówki, które nadają się nawet do “podwórkowego” strzelania. Jeśli jednak myślimy poważnie o tym hobby i pragniemy przekuć je w sportowe zajęcie na większą skalę, warto wybrać broń długą. Bez wątpienia będzie ona miała większą celność i zasięg, dzięki czemu znacząco poprawi umiejętność precyzyjnego oddawania strzałów. Jest to idealny wybór dla każdego, kto w przyszłości myśli między innymi o zawodach strzeleckich.

Oba typy dostępne są w sklepie Cel Pal.

Wiatrówki łamane i z naciągiem bocznym lub dolnym

Druga kwestia, na jaką warto zwrócić uwagę, to naciąg. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są wiatrówki łamane, które wystarczy “złamać”, aby umieścić w nich śrut. Jednocześnie sprężyna zostaje naciągnięta, a sprzęt gotowy jest do oddania strzału. To bardzo wygodne rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w przypadku osób początkujących.

Z kolei dla osób nieco bardziej zaawansowanych albo planujących częstsze strzelanie, polecana jest wiatrówka z naciągiem bocznym lub dolnym. Wyposażona została w specjalną dźwignię, która otwiera dostęp do komory na śrut. Dzięki temu sama konstrukcja wiatrówki jest bardziej stabilna i odporna.

Gaz, pompka czy sprężone powietrze

Jednym z najbardziej istotnych czynników, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając wiatrówkę, jest rodzaj zasilania, które będzie odpowiadało za strzał. Mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje, które zapewniają różnorodne zalety.

Pierwszym rodzajem napędu może być specjalna pompka, umieszczona (zazwyczaj) pod lufą. Nie wymaga ona wykorzystania dodatkowych akcesoriów i zazwyczaj jest bardzo łatwa w użyciu, dlatego chętnie wybierają ją osoby początkujące.

Drugim rodzajem jest sprężony CO2, który znajduje się w specjalnej kapsule, pozwalającej na oddanie około 50 strzałów. Jest to rozwiązanie bardzo lekkie i poręczne, chętnie wykorzystywane w krótkich modelach, pozwalające na zamontowanie magazynka przy broni i strzelanie bez konieczności przeładowania.

Ostatnim typem są wiatrówki na sprężone powietrze, które cechują się nadzwyczajną precyzją i komfortem użytkowania, a także minimalnym odrzutem. Jest to najbardziej zaawansowany model, często wyposażony w celownik, który pozwala na precyzyjne oddawanie strzałów nawet z dużej odległości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ