Wzmacniacz stereo – jak jest zbudowany?

0
645

Wzmacniacz stereo, jest to urządzenie które służy do wzmocnienia mocy sygnałów elektrycznych, które pochodzą ze źródeł sygnału elektroakustycznego, takie jak na przykład odtwarzacz MP3, odtwarzacz CD, radioodbiornik, mikrofon, magnetofon, elektrofony, czy też gramofon. Ma to na celu, dalsze połączenie się z kolumnami głośnikowymi, czy też słuchawkami, dzięki czemu energia wzmocnionego sygnału elektroakustycznego przetwarza się na fale akustyczne. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat działania tego urządzenia?

Jak jest zbudowany wzmacniacza stereo?

Jeżeli chodzi o budowę tego właśnie urządzenia, to może być ono oparte na tranzystorach, lampach elektronowych, czy też możemy spotkać się z modelami, które stanowią połączenie obu tych rozwiązań. Wzmacniacz stereo (https://audiotop.pl/pl/c/Wzmacniacze-stereo-zintegrowane/69) składa się z sekcji przedwzmacniacza, jak również końcówki mocy. Bardzo często pojęcie tego typu wzmacniacza nawiązuje do wzmacniacza zintegrowanego, gdzie te właśnie dwie sekcje są zamknięte w jednej obudowie.

Wzmacniacz stereo i jego działanie

Całe działanie wzmacniacza sprowadza się do tego, że w sekcji przedwzmacniacza dochodzi do wstępnej filtracji i wzmocnienia napięciowego sygnału. To, w jaki sposób będzie działał wzmacniacz mocy, może się różnić w zależności od jego typu, czy też konstrukcji. Końcówki mocy, które opierają się na tranzystorach wykorzystują właściwości tego właśnie elementu do wzmacniania sygnału elektrycznego, wskutek czego dochodzi do wzmocnienia prądu i napięcia. Obecnie zdecydowaną większość stanowią wzmacniacze, które oparte są na tranzystorach. Możemy również spotkać Lampowe wzmacniacze stereo i w tym wypadku do wzmocnienia dochodzi za pomocą lamp elektronowych, w których wykorzystywane są wiązki elektronów, czy też jonów, które poruszają się między elektrodami lampy. Tak wzmocniony sygnał, który ma odpowiednie parametry, dalej jest kierowany do kolumn głośnikowych, gdzie poprzez wychylenia membrany tworzą falę dźwiękową.

Wybieramy wzmacniacz – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nie znamy się za bardzo na systemach stereo, a zależy nam na tym, aby wybrać dobrej jakości wzmacniacz, to na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wzmacniacz zintegrowany. Jest to urządzenie, które będzie od nas wymagało tylko i wyłącznie podłączenia do źródła dźwięki. Jeżeli kupujemy wzmacniacz zintegrowany, to wówczas mamy pewność, że wszystkie jego elementy są odpowiednio dobrane i są w stanie zapewnić nam znaczą poprawę jakości dźwięki. Najczęściej wzmacniacze dobierane są do posiadanych głośników, jak również do wielkości pomieszczenia, gdzie się znajdują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ