Kupowanie drobnego oprzyrządowania metalowego bywa problematyczne. Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu rozczarował się po zakupie śrubek lub nakrętek, które okazały się wykonane z kiepskiej jakości metalu lub pozbawione wymaganych wzmocnień. Wykonane za ich pomocą konstrukcje mogą być nietrwałe i stanowić zagrożenie. To samo dotyczy nitonakrętek, stosowanych często w celu łączenia dwóch płaskich elementów. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie dostępne rodzaje nitonakrętek znajdziemy, jak wygląda ich instalacja oraz do czego są wykorzystywane.
Czym jest nitonakrętka oraz do czego służy?
Z nitonakrętek korzystają pracownicy różnych branż – budowlanych, remontowych, konstrukcyjnych. Ponadto, znajdują zastosowanie w przydomowych warsztatach, w których samodzielnie wykonujemy naprawy lub skręcamy sprzęty.
Nitonakrętki mają formę tulejki wyposażonej w wewnętrzny gwint. Są stosowane przede wszystkim wówczas, gdy pragniemy połączyć z sobą dwa elementy o dużej, płaskiej powierzchni. Dotyczy to przykładowo blatów, blach, warstw metalu oraz innych.
W budowie nitonakrętki wyróżnia się część gwintowaną (tak zwany kołnierz) oraz niegwintowaną część cienkościenną.
Rodzaje dostępnych nitonakrętek
Wśród dostępnych nitonakrętek wyróżnić można kilka podstawowych kategorii. Przede wszystkim, różnić się będą użytym w ich produkcji rodzajem materiału. Często stosowane są stopy stali nierdzewnej, stali węglowej lub aluminium. Nitonakrętki nierdzewne odznaczają się wysokim stopniem odporności na powstawanie korozji. Nitonakrętki na bazie stali węglowej są zabezpieczone dodatkową powłoką ocynku. Aluminium natomiast czyni nitonakrętki bardziej elastycznymi oraz szybkimi w montażu.
Ponadto, nitonakrętki rozróżnia się w oparciu o ich rozmiar. Jest on oznaczany za pomocą specjalnej jednostki: M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12.
Zastosowanie i instalacja nitonakrętek
Nitonakrętki są montowane za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego nitownicą. Znajduje ono zastosowanie zarówno wśród pracowników firm specjalistycznych, jak i w przydomowych warsztatach. Ich obsługa jest dość prosta – specjalny bolec umieszcza się w tylnym otworze nitownicy, następnie ustawia się długość gwintu, ustawia urządzenie przy otworze oraz naciska spust. W rezultacie użycia nitownicy, nitonakrętka zostaje umieszczona w wybranym przez nas miejscu.
Najtańsze dostępne na rynku nitownice kosztują niewiele ponad 100 złotych. Znajdziemy zarówno modele przeznaczone do podłączania do sieci elektrycznej, jak i te niewymagające dostępu do zasilania. Nitownice zasilane prądem wykorzystywane są przede wszystkim w specjalistycznych warsztatach, gdzie liczy się tempo wykonywanej pracy. Z nitownic akumulatorowych korzystamy głównie w domu, przy mniej wymagających konstrukcjach.
Co prawda, jakość poszczególnych urządzeń rośnie wraz z ich ceną. Warto jednak podkreślić, że nawet najprostsza nitownica jest bardziej przydatna i skuteczna niż stosowanie rozwiązań manualnych i samodzielne dokręcanie nitonakrętki.