O czym pamiętać wybierając pierwszy puzon?

0
775

Puzon to instrument dęty blaszany, na którym chętnie grają zarówno dzieci, jak i dorośli. Często wykorzystywany jest w muzyce orkiestrowej, klasycznej i jazzowej. Ze względu na jego wielkość i siłę potrzebną do wydobycia dźwięku, naukę gry zwykle rozpoczynają dzieci powyżej 9. roku życia. Wcześniej można rozpocząć zajęcia muzyczne i ćwiczenia przygotowawcze. Na naukę często decydują się również dorośli. Aby proces przebiegał pomyślnie, warto dokładnie przemyśleć wybór pierwszego instrumentu. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Jak wybrać pierwszy puzon?

Aby osoby rozpoczynające naukę nie zniechęciły się w pierwszych jej etapach, bardzo ważny jest komfort gry na instrumencie. Odpowiednie puzony dla początkujących muszą umożliwiać lekkość grania i łatwość wydobywania dźwięku. Specyfika instrumentu sprawia, że wymaga on pewnej kondycji fizycznej. Istotne jest więc to, aby wady sprzętu nie powodowały dodatkowych utrudnień podczas grania. Wybór odpowiedniego modelu warto skonsultować z nauczycielem prowadzącym lub sprzedawcą w sklepie muzycznym. Na rynku odnaleźć można egzemplarze stworzone przez wielu cenionych producentów. Niektóre z nich posiadają oznaczenia świadczące o tym, czy dany model polecany jest początkującym, czy zaawansowanym muzykom. Pierwszy puzon nie może być zbyt ciężki. Warto więc decydować się na nowoczesne projekty posiadające korzystny stosunek wagi do jakości dźwięku. Osoby, które nie są jeszcze dobrze zaznajomione z tematem powinny pamiętać, że w tej kategorii odnaleźć można różne rodzaje instrumentów. Modele uznawane za standardowe puzony to te o stroju B.

Na co warto zwrócić uwagę?

Egzemplarze odpowiednie dla początkujących to zwykle te, które określane są przez producentów mianem standardowych modeli. Prosta budowa i klasyczny charakter to rozwiązania wystarczające dla uczących się osób. Bardziej wyspecjalizowane sprzęty wykorzystywane są zwykle przez doświadczonych muzyków wybierających określone style. Warto zwrócić uwagę na parametry instrumentu. Uczniom zwykle poleca się modele o średniej menzurze. Puzon powinien również posiadać ustnik dopasowany do zapotrzebowania grającego. Te elementy odnaleźć można w różnych rozmiarach. Dobór właściwego modelu dokonywany jest zwykle podczas pierwszych zajęć. Warto pamiętać o tym, że do danego instrumentu można zamontować również inny, zakupiony osobno ustnik. Początkującym muzykom zwykle poleca się fabrycznie nowe modele, które nie nabyły żadnych usterek. Odpowiednio dopasowane akcesorium zapewni radość z grania.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ