OC drożeje, ale możesz zaoszczędzić

Zewsząd słyszysz o podwyżkach OC i jako kierowca zapewne mocno odczuwasz je w swoim portfelu. To zrozumiałe, bo rzeczywiście ceny obowiązkowego ubezpieczenia znacznie podskoczyły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Na szczęście istnieją legalne, sprawdzone i bezpieczne sposoby, dzięki którym możesz sobie ulżyć i zauważalnie obniżyć wysokość składki na OC.

Porównuj oferty i wybierz najtańszą

Ubezpieczenia OC mają charakter obligatoryjny, a więc zgodnie z prawem muszą być nimi objęte wszystkie samochody, które zostały zarejestrowane w Polsce, niezależnie od ich wartości i tego, czy w ogóle są używane przez właściciela. Zakres tej polisy nigdy się nie zmienia – nawet jeśli zapłacisz za nią 10 razy więcej niż Twój sąsiad, i tak nie odniesiesz z tego żadnych korzyści. Wniosek? Jedynym, kryterium, którym należy się kierować przy wyborze OC, jest cena. W znalezieniu najtańszej polisy niezwykle przydatne są internetowe porównywarki ubezpieczeń.

Dołącz drugiego kierowcę jako właściciela

Ta porada może być Ci pomocna, jeśli wyliczenie składki dla Ciebie indywidualnie przewyższa Twoje możliwości finansowe. Chcąc obniżyć cenę OC, dopisz do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcę, który posiada wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Na skutek tego finalna cena będzie znacznie korzystniejsza niż pierwotne wyliczenie dla Ciebie w pojedynkę.

Zapomnij o ratach

Rozważasz płatność ratalną? Lepiej o niej zapomnij, o ile zależy Ci na jak najniższej cenie. Miej bowiem świadomość, że wyrażając zgodę na opłacenie składki OC w kilku transzach, towarzystwo ubezpieczeniowe pobierze dodatkowe opłaty, w efekcie czego łączna wysokość składki wzrośnie.

Rozsądnie wybierz samochód

Zapomnij o szybkich, sportowych autach z dużym silnikiem, jeśli chcesz jak najbardziej obniżyć cenę OC. Składka dla tego typu samochodów znacznie przewyższa jej wysokość dla typowo miejskich, spokojnych samochodów z niewielkim silnikiem.

Przemelduj się do mniejszej miejscowości

Czy wiesz, że mieszkając w wielkim mieście, płacisz za OC więcej niż osoba zameldowana w małej miejscowości? Dlatego jeśli masz taką możliwość i chcesz obniżyć wysokość składki, przemelduj się gdzieś na wieś lub na obrzeża miasta.

Weź ślub i zostań rodzicem

Rada nieco z przymrużeniem oka, ale daje dobre wyobrażenie na temat tego, na podstawie jakich czynników towarzystwa kalkulują wysokość składki. Otóż osoby pozostające w małżeństwie i mające dzieci płacą mniej za OC niż bezdzietne single. Wynika to z faktu, że towarzystwa traktują małżonków i rodziców jako bezpieczniejszych kierowców, a statystyki pokazują, że osoby z tej grupy powodują stosunkowo niewiele wypadków. Dlatego mężowie, żony, mamy i tatusiowie mogą liczyć m.in. na korzystne ceny OC i AC – Proama.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ