Każdy przedsiębiorca odkrywa wraz w rozwojem swojej firmy, że zmuszony jest zatrudniać coraz więcej specjalistów z całkowicie rożnych dziedzin. Czy rzeczywiście posiadanie takiej różnorodności pracowników w firmie jest korzystne? Czy może są inne rozwiązania, które warto zastosować?

Outsourcing – oryginalne rozwiązanie

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się outsourcing. Co to jest i dlaczego staje się tak popularne? Otóż jest to oddzielenie jakiejś funkcji od struktury przedsiębiorstwa i przekazanie jej w firmie zewnętrznej. A co to oznacza tak w praktyce? Wyobraźmy sobie, że jesteśmy właścicielami ogromnego przedsiębiorstwa zajmującego się szyciem sukni ślubnych. W pewnym momencie decydujemy, że zamiast posiadać w firmie kilka księgowych, lepiej jest zatrudnić zewnętrzną firmę, która będzie czuwała nad naszymi finansami. To jest właśnie outsourcing. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Outsourcing wady i zalety

Zacznijmy od omówienia zalet. Przede wszystkim jest to wygenerowanie znacznych czasem oszczędności. Bowiem jeśli zredukujemy liczbę pracowników, dokumentacji itd. to zyskamy środki na.. No właśnie na co? Oczywiście na rozwój firmy. Ponadto redukcja ilości pracowników jest nierozłącznie związana z minimalizacją ryzyka wyniesienia tajemnic firmy do konkurencji. Warto także dodać, że często zewnętrzna firma znacznie lepiej wykona zadanie niż zatrudnieni w firmie pracownicy. Jest tak ponieważ zewnętrzna firma najczęściej specjalizuje się w danym zagadnieniu czy funkcji.

Jakie są natomiast wady outsourcingu? Przede wszystkim tracimy nieco kontrolę nad niektórymi funkcjami firmy. Trzeba bowiem nadmienić, że firmy zewnętrzne zatrudniane na prawach outsourcingu mają zazwyczaj pewną dowolność jeśli chodzi o stosowane metody, schemat pracy itd. Liczy się tylko efekt. Ponadto, jeśli źle wybierzemy firmę, to niestety konsekwencje mogą być dość poważne.

Outsourcing księgowość

Jakie zaś zadania warto zlecić zewnętrznej firmie? Przede wszystkim wymienić można tutaj księgowość. Jest to bowiem dość obszerny i bardzo odpowiedzialny dział. Niestety także większość firm nie jest w stanie zatrudnić kilku naprawdę dobrych księgowych. Wówczas warto zdecydować się na outsourcing księgowość.

Oddajemy wówczas poważną część naszych dokumentów, umów, rozliczeń itd. do obcej firmy. Jednak z drugiej strony pracują tam osoby w pełni wyspecjalizowane, które naprawdę fachowo podejdą do zagadnienia i może się okazać, ż bardzo dużo skorzystamy na takiej współpracy.

Jak znaleźć firmę, która zajmuje się outsourcingiem księgowość?

Najprościej jest poszukać w Internecie. Pamiętajmy także o sprawdzeniu tego, co na temat danej firmy pisali inni klienci. Warto także poprosić przedstawiciela firmy o jakieś referencje. Dobrze jest również sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku. Co ważne – nie zapominajmy, że podstawą współpracy jest dobry kontakt. Jeżeli zatem z różnych powodów nie uda będziemy zadowolenia ze wstępnych rozmów to jednak warto zakończyć na tym etapie współpracę.

http://blogbiszopa.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ