Przedwczesna utrata włosów jest ogromnym ciosem nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Zaburzenia na tle hormonalnym, uwarunkowania genetyczne, choroby autoimmunologiczne i dermatologiczne, przyjmowanie niektórych leków zaburzających cykl wzrostu włosa czy leczenie nowotworów mogą sprawić, że niegdyś gęsta czupryna będzie jedynie łzawym wspomnieniem. Zamiast ze smutkiem patrzeć w lustro – zacznij działać! Szansę na przywrócenie sobie pewności siebie dają nowoczesne peruki męskie.
Peruki męskie – do wyboru, do koloru
Proces łysienia u mężczyzn przebiega inaczej niż u kobiet. Panowie rzadko zauważają równomierne przerzedzenie włosów. Cebulki słabną zazwyczaj miejscowo: najpierw powstają zakola oraz pojawia się charakterystyczne „gniazdko” na czubku głowy. Prześwity na skroniach i potylicy powstają znacznie później albo nie pojawiają się w ogóle. To tradycyjny przebieg łysienia androgennego, czyli najczęstszego typu wypadania włosów u panów. Za jego powstanie odpowiadają geny i kwestie hormonalne, a początek wypadania włosów może nastąpić nawet przed trzydziestką. Mężczyźni nierówną walkę z łysieniem zaczynają zazwyczaj od kuracji farmakologicznej i miejscowego wcierania preparatów z minoxidilem. Niestety, efekty tego typu terapii często są rozczarowujące. Po nieudanych próbach pobudzenia krążenia w obrębie skalpu, często przychodzi pora na kolejny krok – zastąpienie utraconych włosów sztuczną fryzurą. I tu właśnie do głosu dochodzą peruki dla panów. Wybór peruk męskich jest obecnie bardzo szeroki. Wśród asortymentu profesjonalnych salonów znajdziesz zakładane na całą głowę fryzury oraz tak zwane tupety maskujące łysinę na czubku głowy. Nowoczesne modele przyczepiane są na przepuszczających powietrze treskach, pozwalających skórze oddychać, albo mocowane na przyjaznym dla skóry kleju.
Celem większości panów zainteresowanych perukami jest odzyskanie swojego wyglądu sprzed kilku lat, kiedy wszystkie pasma były na swoim miejscu. Dzięki zastosowaniu mikroskóry na czubku głowy i przedziałkach (w miejscu rozchodzenia się włosów) fryzura zlewa się ze skalpem. Aby efekt był jeszcze bardziej naturalny, warto wybrać model typu lace front. W tym przypadku włosy nie mają określonego sposobu tkania, przez co można zaczesywać je w dowolnym kierunku. Wysokiej jakości perukę można starannie dopasować do obwodu głowy. Regulacja i specjalne mocowania zapobiegają zsuwaniu się nakrycia z głowy, dzięki czemu możesz się czuć pewnie niezależnie od okoliczności.
Sztuczne czy syntetyczne?
Peruki męskie, podobnie jak ich odpowiedniki dedykowane kobietom, produkowane są z włosów syntetycznych oraz naturalnych. Największym atutem modeli tkanych z włosów wytwarzanych fabrycznie jest przystępna cena oraz łatwość ich pielęgnacji. Znaczna część osób decyduje się jednak na inwestycję w model wykonany z włosów pozyskiwanych od ludzi. Peruki męskie z cennych włosów słowiańskich, hinduskich czy europejskich niczym nie różnią się od pukli wyrastających z głowy. Ich wartość dodatkowo wzrasta, gdy mówimy o włosach dziewiczych, czyli takich, które nie były wcześniej intensywnie koloryzowane. Są miękkie, lśniące, można poddawać je stylizacji gorącą prostownicą, lokówką czy suszarką. Starannie pielęgnowane mogą służyć w nienagannym stanie znacznie dłużej niż sztuczne zamienniki. W profesjonalnych salonach peruki męskie dostępne są we wszystkich kolorach i odcieniach, różnej gęstości tkania i strukturze włosa oraz odmiennym typie skrętu pasm, co pozwala na dobranie wariantu jak najbardziej zbliżonego do włosów, jakimi obdarzyła Cię Matka Natura. Zakup peruki przez mężczyznę jest swego rodzaju aktem odwagi – wymaga nie lada determinacji (społeczeństwo nie zwraca uwagi na łysiejącego faceta, w przeciwieństwie do kobiety z wybrakowaną fryzurą), przyznania się przed sobą samym do swojego problemu i podjęcia rękawicy w starciu z problemem łysiny.