Nie od dziś wiadomo, że integracja zespołu wpływa pozytywnie nie tylko na jego efektywność, ale też samopoczucie pracowników. Nie powinno więc nikogo dziwić, że pracodawcy coraz częściej decydują się na nieco mniej standardowe imprezy integracyjne. Dlatego też przygotowaliśmy ten tekst, przedstawiający ciekawe pomysły na imprezy firmowe — od standardowego wynajęcia lokalu, przez zajęcia praktyczne, po wyjście w teren czy gry i sporty drużynowe.
Klasycznie, czyli imprezy integracyjne w lokalu
Chyba najczęściej kojarzone z pojęciem imprezy firmowej. Na jaki lokal się więc zdecydować? To zależy od pracowników danej firmy.
Dla małych firm najlepszym rozwiązaniem będzie jakieś kameralne miejsce. Mniejszy lokal pozwoli w spokoju porozmawiać i zrelaksować się w miękkim fotelu przy lampce wina czy kufelku regionalnego piwa. Świetnie sprawdzają się tutaj klimatyczne knajpki i lokale z tak zwaną duszą. Wystrój takich miejsc sprzyja przyjaznej atmosferze i pozwala odprężyć się nawet po ciężkim dniu w pracy.
W przypadku firm zatrudniających większą liczbę pracowników — kilkudziesięciu lub kilkuset — warto postawić na miejsca udostępniające przestrzeń na zamkniętą imprezę z rozm
czyli zorganizować tzw. event. Najczęściej w przypadku dużej imprezy wybierany jest ekskluzywny hotel taki jak https://www.jaworowydwor.pl/. Przykładowo prywatny koncert dla pracowników czy tańce z cateringiem i obsługą barmańską. Barman na imprezę zjawi się z w pełni wyposażonym minibarem, dzięki czemu nie musisz martwić się o zaopatrzenie barku.
Wynajęcie przestrzeni na wyłączność daje spore pole do manewru i elastyczność. Można, dla przykładu, skorzystać z muzycznych czy cateringowych usług lokalu, ale nic nie stoi też na przeszkodzie do samodzielnej aranżacji wynajętej przestrzeni przez pracowników. Warto skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się organizacją imprez firmowych.
Jeśli zespół składa się z młodych ludzi lubiących tańczyć i bawić się przy hitach rodem z dyskotek, warto rozważyć spotkanie integracyjne w klubie. Opcja ta nada się także w przypadku, gdy pracownicy już się dobrze znają, ale chcieliby mieć okazję do wspólnej zabawy. Ciekawym rozwiązaniem może być także lokal z karaoke.
W przypadku kadry o wyższej średniej wieku lepiej jednak postawić na firmową integrację w spokojniejszym miejscu. Świetnie sprawdzają się tutaj restauracje. W końcu smaczne jedzenie zdecydowanie poprawia morale, a wspólne posilanie się bardzo dobrze integruje grupę. Co potwierdzają badania przeprowadzone przez socjologów. Zresztą wspólne wyjście na integracyjną kolację to dobry sposób na uczczenie sukcesu firmy.
Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie imprezy integracyjne muszą być oficjalne i inicjowane odgórnie. Nieformalne spotkania przy piwie i zakąsce również świetnie wpływają na team building oraz pozwalają pracownikom lepiej się poznać. Luźna atmosfera sprzyja zawiązywaniu znajomości i ocieplaniu relacji pracowników. Sprawdzą się tutaj klubokawiarnie czy lokalne browary.
Zrób to sam, czyli warsztaty i zajęcia praktyczne
Oczywiście pomys ły na firmową imprezę nie kończą się na wspólnym wyjściu do lokalu. Coraz popularniejszą alternatywą jest organizowanie różnego rodzaju warsztatów czy zajęć praktycznych. Nic w tym dziwnego, gdyż świetnie działają one na team building. Poza tym można nauczyć się kilku rzeczy, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Oto kilka przykładów firmowych warsztatów.
Jak już wspomnieliśmy, wspólne jedzenie to dobry pomysł na imprezę firmową. Podobnie ma się sprawa ze wspólnym przyrządzaniem posiłków. Dlatego też stałą popularnością cieszą się warsztaty kulinarne i degustacyjne. Ich uczestnicy nie tylko bawią się przy nich przednio, ale mogą się także co nieco nauczyć. Przykładami mogą być tu warsztaty winne czy wspólne przygotowywanie sushi. Interesujące są również warsztaty uczące, jak czerpać przyjemność z gotowania.
Ciekawym pomysłem są także warsztaty fotograficzne. Mogą one przybierać różną formę — od poznawania dawnych metod fotografowania, przez naukę wywoływania filmów, po choćby wspólne stworzenie firmowego kalendarza. Do tego ostatniego można wykorzystać zdjęcia pracowników w fantazyjnych strojach lub stylizowanych na modę retro. Taki kalendarz to nie tylko możliwość dobrej zabawy, ale też ciekawa pamiątka. Oczywiście dla osiągnięcia najlepszych efektów warto współpracować przy tym z profesjonalnym fotografem.
Jeśli w zespole są osoby z żyłką aktorską lub po prostu ma się chęć na zorganizowanie czegoś bardziej nietypowego, z pomocą przyjdą warsztaty filmowe. Można na nich zaznajomić się ze stroną techniczną kręcenia filmów i przygotować własny, zazwyczaj krótkometrażowy film. Wspólne przygotowywanie się do ról oczywiście pozytywnie wpływa na team building. Poza tym nakręcony na nich film również będzie stanowił ciekawą pamiątkę.
Fanów majsterkowania zaś na pewno ucieszą warsztaty majsterkowicza polegające na przykład na tuningu lub budowaniu od podstaw własnego pojazdu. Wszystko oczywiście utrzymane w atmosferze dobrej zabawy. Do tego drugiego można też wykorzystać materiały nietypowe, jak na przykład kartony, co da ostatecznie coś na kształt imprezy organizowanej przez Red Bull.
Innym przykładem zajęć praktycznych są warsztaty ekologiczne, na których uczestnicy muszą stworzyć coś z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Jest to bardzo dobry sposób na połączenie team buildingu z działaniami firmy w zakresie CSR. Popularny jest tutaj m.in. tak zwany Green Fashion Show. Polega on na przygotowaniu kreacji wyłącznie ze wspomnianych materiałów. Zwieńczeniem wydarzenia jest zaś pokaz mody z wykorzystaniem stworzonych w ten sposób strojów.
Ruszamy w teren, czyli wyjścia i wyjazdy integracyjne
Różnego rodzaju wyjazdy integracyjne cieszą się sporą popularnością mimo upływu lat. Nie znaczy to oczywiście, że w międzyczasie nie pojawiły się żadne nowe propozycje. Wręcz przeciwnie — możliwości wciąż przybywa. Zacznijmy jednak po kolei.
Najprostszym rozwiązaniem pozostają niezmiennie pikniki pod chmurką. Ich zaletą jest niewątpliwie nieskomplikowane przygotowanie takiej integracji i niski koszt. Nie każdy jednak lubi przesiadywać na kocu czy jeść dania z grilla. Poza tym z oczywistych względów takie imprezy firmowe mogą odbywać się wyłącznie w miesiącach wiosennych i letnich.
Kolejnym klasycznym rozwiązaniem kwestii integracyjnych pozostaje oczywiście wycieczka firmowa. Takie wyjazdy integracyjne pozwalają przecież nie tylko zacieśniać więzi między pracownikami firmy, ale też zwiedzić ciekawe miejsca nie tylko na terenie Polski. Popularnym kierunkiem jest Kraków gdzie poza zabytkami można zorganizować ciekawą integrację w hotelu takim jak https://www.hotelwilgakrakow.pl/. Najpopularniejsze wciąż pozostają te autokarowe. Trudno się zresztą dziwić, gdyż integracja zazwyczaj zaczyna się już w środku transportu. Wiele osób darzy ten typ imprez firmowych prawdziwym sentymentem.
Do grona imprez integracyjnych trzeba też zaliczyć gry terenowe. Wspólne wykonywanie zadań wspomaga team building, a przy okazji można poznać jakieś malownicze miejsce. Poza tym często występują w nich także elementy współzawodnictwa, gdy poszczególne grupy rywalizują między sobą. W atmosferze dobrej zabawy oczywiście. Nie można też zapominać o możliwości poznania nowych umiejętności, na przykład przez szkolenia w zakresie ratownictwa. Na podobnych zasadach funkcjonują także gry miejskie. Zależnie od wybranego scenariusza można przeżyć naprawdę niezapomniane chwile.
Skoro wspomnieliśmy już gry miejskie, pozostańmy jeszcze w granicach metropolii. W wielu miastach spotkać można bowiem lokale oferujące gry zespołowe pod dachem. Zapewniają one świetną zabawę, dając możliwość szlifowania umiejętności współpracy w grupie. Sztandarowym przykładem będą tutaj laser tagi czy paintball. Do popularnych rozrywek tego typu, zwłaszcza za granicą, należą także dość świeże escape roomy. Dają one uczestnikom możliwość sprawdzenia się w rozwiązywaniu zagadek logicznych i szlifowania umiejętności pracy w grupie. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń mogą zaś liczyć na imprezy firmowe na poligonie. Decydując się na to rozwiązanie, firmy mogą się spodziewać m.in. pokazów pirotechnicznych, jazdy wozem opancerzonym, szkoleń z zakresu obsługi wykrywacza metali czy wyścigów quadów. Czasem zdarzają się też przygotowane pod paintball scenariusze. Oferta różni się oczywiście zależnie od organizatora.
Niektóre firmy zajmujące się organizacją eventów integracyjnych dają także możliwość wzięcia udziału w przejazdach off-road. Jest to oczywiście oferta skierowana do dość specyficznego grona odbiorców, ale warto także o niej wspomnieć.
Na sportowo, czyli integracja przez sport
Codzienna porcja ruchu jest niezwykle ważna. Między innymi z tego względu coraz więcej firm stawia na aktywność fizyczną swoich pracowników. To oczywiście nie jedyne pozytywy wspólnego uprawiania sportu — dzięki niemu można rozwinąć swoją motywację i wytrwałość, a także nauczyć się pracy w grupie i zdrowej rywalizacji. Część firm utrzymuje nawet na przykład stałe drużyny piłkarskie złożone w całości z zatrudnionych w nich osób. Oto kilka przykładów wykorzystania sportu do integracji zespołu.
Najprostszą do zorganizowania formą sportowej integracji są bez wątpienia drużynowe biegi. Zwłaszcza że ta dyscyplina cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bieganie przeżywa od kilku lat istny renesans. Oczywiście nie każdy może biegać. Alternatywą może być popularny ostatnio, zwłaszcza wśród seniorów, nordic walking. Wielbiciele mocnych wrażeń i osoby chcące się naprawdę sprawdzić mogą zaś podjąć się biegów survivalowych. Taką atrakcję będzie już jednak trudniej zorganizować.
Przejdźmy jednak do typowo drużynowych sportów. Pierwszym, co nasunie się na myśl, będzie najprawdopodobniej piłka nożna. Jak już wspomnieliśmy, niektórzy pracodawcy mają stałe składy piłkarskie. Często także organizowane są różne turnieje, czasem nawet lokalne, międzywydziałowe. Podobnie ma się zresztą sytuacja z siatkówką. Przykładowo SITLiD od lat organizuje coroczne turnieje siatkówki dla zrzeszonych i pracowników Lasów Państwowych.
Do popularnych sportów należy także tenis ziemny. W niemal każdym mieście można aktualnie znaleźć korty tenisowe, więc zorganizowanie gry firmowej nie powinno przysporzyć większego problemu. Szybki turniej między wydziałami jest więc łatwo dostępną opcją.
Pomysły na sportową imprezę firmową oczywiście się tutaj nie kończą. Nie trzeba bowiem zdawać się wyłącznie na te kilka najpopularniejszych dyscyplin. Warto rozejrzeć się za czymś bardziej nietypowym. Przykładowo świetną zabawę może zapewnić tak zwany bubble football. Jest to zasadniczo piłka nożna z jednym istotnym urozmaiceniem. Otóż zawodnicy podczas gry znajdują się we wnętrzu dmuchanych baniek. Można się więc wyśmienicie bawić bez ryzyka poważnej kontuzji. Zupełnie inne emocje mogą zaś zapewnić pobliskie obiekty objęte rekonstrukcją historyczną. Zawody sportowe zorganizowane w średniowiecznym stylu na pewno zapadną w pamięć na długo.
Jak jeszcze można zintegrować pracowników?
Przedstawione wyżej możliwości to oczywiście nie wszystko. Nie wspomnieliśmy nawet o imprezach tematycznych, czy pieszych rajdach. Ciekawym pomysłem może też być wspólna sauna. Także przeglądając oferty agencji eventowych, można znaleźć jeszcze wiele różnych propozycji. Wszystko zależy od tego, czego oczekują pracownicy i jaki budżet można przeznaczyć na imprezę integracyjną. Warto więc przeprowadzić rozeznanie zarówno wśród pracowników, jak i dostępnych opcji.
Podsumowanie
Dobrze zorganizowane imprezy firmowe to prosta droga do integracji pracowników. Odpowiednio przeprowadzony team building zaowocuje bowiem powstaniem efektywnego i zgranego zespołu. Dlatego też każda taka impreza powinna być starannie zaplanowana i przygotowana. Przeżyte podczas niej chwile powinny zapadać w pamięć i zapewniać motywację do solidnej pracy. Warto więc skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalną organizacją tego typu wydarzeń.