W odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby Polaków, na rynku usług finansowych zaczynają się pojawiać coraz to nowe, ciekawe produkty, zarówno bankowe, jak i pozabankowe. Jednym z nich jest pożyczka pod zastaw auta.
Jest ona kierowana przede wszystkim do osób, które potrzebują uzyskać dużą kwotę w krótkim czasie lub takich, które mogą mieć problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej w banku (na przykład z powodu niskiej zdolności kredytowej). Co warto wiedzieć o tego typu pożyczce?
Na czym polega pożyczka pod zastaw auta?
Pożyczka pod zastaw auta nie jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że pozyskane za jej pomocą środki można wydać w dowolny sposób. Zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest będący własnością pożyczkobiorcy pojazd (musi on już być zarejestrowany w Polsce lub być przygotowany do zarejestrowania), co w praktyce oznacza, że w przypadku braku terminowej spłaty długu wierzyciel będzie mógł go przejąć i sprzedać.
Dzięki takiemu zabezpieczeniu, które znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że wierzyciel odzyska swoją należność, maksymalna kwota pożyczki jest znacznie wyższa niż w przypadku pożyczek niezabezpieczonych. Może ona wynieść nawet 100 000 złotych, aczkolwiek wiele w tej kwestii zależy nie tylko od zasad panujących w danej firmie pożyczkowej, ale też wartości samochodu.
W wielu przypadkach w ramach pożyczki pod zastaw auta można pożyczyć równowartość maksymalnie 80-85% wartości zastawianego pojazdu. Dokładniejsze warunki i parametry związane z tego rodzaju pożyczką można znaleźć tutaj: https://habza.com.pl/pozyczki-bez-bik-zastaw-auta/. Takie zobowiązanie można rozłożyć nawet na kilka lat, dzięki czemu rata jest niska, a jej terminowa spłata nie sprawia pożyczkobiorcy żadnego problemu.
Czy pożyczka pod zastaw auta pozwala na dalsze korzystanie z pojazdu?
Dla wielu osób samochód jest w codziennym życiu po prostu niezbędny – jest on wykorzystywany do dojazdu do pracy, szkoły, sklepów i nie tylko. W związku z tym można się obawiać, czy dalej będzie można z niego korzystać po wykorzystaniu go jako zabezpieczenie pożyczki.
W większości przypadków przy pożyczkach pod zastaw auta stosuje się zastaw rejestrowy, a nie zastaw zwykły. W praktyce oznacza to, że pożyczkodawca jest wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu, ale pożyczkobiorca dalej może dowolnie korzystać z samochodu. Po całkowitym spłaceniu pożyczki wierzyciel jest wykreślany z dowodu i nie może już rościć jakichkolwiek praw do pojazdu.
Pożyczka pod zastaw auta będzie najkorzystniejsza z pomocą eksperta
Żeby mieć pewność, że pożyczka będzie w pełni bezpieczna, a do tego korzystna, najlepiej zaciągnąć ją z pomocą eksperta. Rzetelny pośrednik kredytowy o ugruntowanej pozycji na rynku, taki jak Habza Finanse, przeanalizuje sytuację klienta i wskaże mu, która oferta będzie dla niego najbardziej atrakcyjna.
Pomoże także z załatwieniem wszelkich formalności związanych ze zobowiązaniem, dzięki czemu cały proces przebiegnie bez niepotrzebnych nerwów i stresu. Z jego wsparciem z reguły możliwe będzie uzyskanie pożyczki na lepszych warunkach niż te, które udałoby się wynegocjować samodzielnie.